Начало » Новини » Страната

Българин е обвинен в измама с евросредства, изнасяйки китайски трактори за Африка

Европейската прокуратура
Синор.БГ / 26.11.2024 г.
Българин е обвинен в измама с евросредства, изнасяйки китайски трактори за Африка

Европейската прокуратура в София (България) е внесла в Софийския районен съд обвинителен акт срещу управителя на българско дружество за опит за измама, свързана с проект за подпомагане на предприемачи в Африка на стойност 1,92 млн. евро, финансиран от ЕС.

Обвиняемият е представил невярна информация, за да получи средства за проект, финансиран от Европейския фонд за развитие (ЕФР), насочен към подпомагане на дейности в развиващите се страни в Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн и отвъдморските страни и територии.

Случаят е докладван на Европейската прокуратура от Европейската служба за борба с измамите (OLAF). Фактите датират от 2021 г., когато Министерството на планирането, статистиката и регионалната интеграция на Република Конго обявява покана за участие в търг за покупка на оборудване, предназначено за подпомагане и обучение на предприемачи в секторите на царевицата, селскостопанските храни, дървесината и преработката. Финансирането е с подкрепа на Европейския съюз в страната. Спечелилата фирма е щяла да предостави трактори, плугове, сеялки, поливни устройства, системи за компостиране, инкубатори за яйца, машини за преработка на царевица и други пособия, изброени в поканата. Съгласно изискванията на обществената поръчка оборудването трябваше да произхожда от държава членка или от територия, одобрена от програмата.

За да изпълни тези условия, ответникът представя оферта, в която декларира, че по-голямата част от оборудването е с произход от България. Разследването обаче показва точно обратното - някои от артикулите били с произход от Китай, а в някои случаи производителите не съществували. Офертата на българското дружество била отхвърлена след установяването на нередностите.

Ако бъде признат за виновен, обвиняемият може да бъде осъден на лишаване от свобода за срок от една до шест години и на глоба между 1000 и 5000 евро (2000 и 10 000 лв.).

Всички заподозрени се считат за невинни до доказване на вината им пред компетентните български съдилища.

Българин е обвинен в измама с евросредства, изнасяйки китайски трактори за Африка
4961
 

Последни материали
Виж
Срокът изтича след 10 работни дни
От днес стопаните на измръзнали през 2025 г. трайни насаждения заявяват подпомагане
Заявени са 4 хиляди пакета
Инициативата „ДарЛимец“ за житната диета на Петър Дънов
Производство на маслини и зехтин по данни на Международния съвет за маслините
Постъпили са 12 становища
Петиция за забрана на клетките за телета ще бъде обсъдена в парламента
Спряха незаконен внос на яйца, кашкавал, сирене и краве масло от Турция
Очаквания към администрацията
Консервационното земеделие – ключовата промяна в Кампания 2026
Свързани материали
Виж
Само НАЗ престави България
40 български фермери на протеста в Страсбург: Битката ще продължи и у нас
Протестите трябва да продължат и в София
Как споразумението ЕС–Меркосур пренарежда земеделието в Европа и България
Доставките за ЕС през миналата година са се сринали с близо 60 на сто
България е втора сред вносителите на захар от Украйна с дял от 14 на сто
Позицията на ЕК часове преди да изпратим 2025 г.
Урсула фон дер Лайен: България влиза в еврозоната – ключово постижение за ЕС
НСИ
Срив в залесяването на нови гори през 2023-а и 2024 година
България получи 1,47 млрд. евро по ПВУ в края на годината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини