Веднага след края на жътвата търговията с пшеница почти е блокирала в очакване на по-добри цени за качествената реколта. В Северозападна България, където средните добиви са около 300-320 кг от дка, офертите са по 280 лв. за тон. Според стопаните при тези добиви сметките трудно се връзват дори при цена от 300 лева на декар, но „търговците отново започват играта на котка и мишка, докато капитулираме”, коментират земеделци от монтанското селов Бойчиновци. Тази година реколтата е много добра като качество, но вместо да изкупуват хлебното зърно според показателите му, търговците излизат с номера, че търсели фуражно зърно и затова предлагат убийствено ниски цени, коментира Боян Миланов, фермер от Якимово. Миналата година е било точно обратното. Заради дъждовете пшеницата тогава беше със занижено качество, а търговците са обявявали, че търсят пшеница първа категория. „Като ти кажат - на мен не ми трябва фуражно зърно, ние какво да правим – продаваме реколтата на още по-ниска цена. И така е всяка година”, обясняват стопаните.
Всичко това обяснява защо пазарът на зърно е блокирал и защо стопаните са недоволни от непрестанния рекет.
Някои стопани от региона разчитат на търговия с Гърция, но и за там стопаните са зависими от квотите, които ще бъдат определени на централно ниво. Малките стопанит се страхуват да се обединят, за да направят по-голяма поръчка. Тези, които могат да го направят, искат комисиони и затова на този етап стопаните очакват сериозни трудности в реализацията на реколтата.
Фермерите са изключително недоволни и от изискването за монтиране на нивомери на цистерните за горива, затова в петък 24 юли те са решили да се присъединят към националния протест, като зареждат тракторите си от обикновените бензиностанции.
„Моят резервоар има вместимост от 4 тона, но той е наследство от старото ТКСЗ и никога не го пълня догоре”, коментира още Миланов. Заедно с колегите от съседните монтански села той е решил да купува само по един тон. Всички те са категорични, че няма да монтират нивомери и касови апарати.
Стопаните са решени да изнесат най-старата си техника, за да покажат на администрацията, че не може да се гаври с бизнеса, поставяйки невъзможни изисквания.
Повтаряйки често максимата, че „земеделието е фабрика под небето”, стопаните са категорични, че повече се страхуват от издевателствата на държавната администрация, отколкото от стихията на природата.
Затова и на 24-и юли те демонстративно ще покажат своето недоволство от политиката към сектора.