Начало » Важно за фермера » Животновъдство
13.07.2015 г.

Експерти от 33 държави обсъждаха опазването на египетския лешояд

Форум

Снимка: БДЗП

В началото на юли в софия се проведе международната работна среща, посветена на световно застрашения от изчезване египетски лешояд. Организатор на форума беше Българското дружество за защита на птиците, а самото събитие се проведе в рамките на LIFE+ проект „Помощ за египетския лешояд“. Идеята е да бъде разработен план за действие за опазване на балканската, кавказката и централно-азиатската популация на египетския лешояд по миграционния му път и в местата за зимуване.

На семинара присъстваха над 70 представители на институции, учени, изследователи и специалисти от 33 страни, където лешоядите имат местообитания.

Като заплахи учените фиксираха основни заплахи, довели до намаляващата популация на египетския лешояд - незаконното използване на отрови за борба с хищници и на пестициди в селското стопанство, широката употреба на оловни сачми; недостатъчното количество достъпна храна, причинено от деградация на местообитанията; сблъсъци с вятърни паркове и токови удари от електропроводи; безпокойство в местата за размножаване и преследването на вида за нуждите на традиционната медицина в някои африкански страни.

Определени бяха и следните мерки за опазването на изчезващата птица - борба и редуциране на всички видове отравяния, намаляване на незаконния лов, търговията и безпокойството, предотвратяване на  сблъсъците с ветрогенератори и необезопасени електрически стълбове; изграждане на капацитет в Централна Азия, Африка и Близкия изток, насърчаване на научните изследвания извън зоните за размножаване на вида и подобряване на обмена на информация. Всички заинтересовани страни са призовани да приемат Плана за действие за опазване на балканската и централно-азиатската популация на египетския лешояд по миграционния му път и да подобрят сътрудничеството помежду си и своите усилия за опазване на вида.

Египетският лешояд е единственият мигриращ лешояд в Европа и е най-бързо изчезващата хищна птица на континента. Само на Балканите популацията му е намаляла с над 80% за последните 30 години.

Международният план за действие ще играе ролята на ключов инструмент за насърчаване на трансконтиненталното сътрудничество и прилагането на  мерки за опазването на популациите на египетския лешояд от Балканския полуостров, Централна Азия и Кавказ, Близкия изток и Африка, които заедно споделят 40% от световната популация на вида.

Срещата се организира от БДЗП в рамките на LIFE+ проект „Помощ за египетския лешояд“, финансиран от Европейската комисия и Фондация „А. Г. Левентис“, и от Меморандума за мигриращите хищни птици в Африка и Евразия (CMS/RaptorsMoU).

Експерти от 33 държави обсъждаха опазването на египетския лешояд
6264
 

Последни материали
Виж
Българското зърно отново не успя да се класира сред победителите
Йордания проведе втори поред успешен търг за внос на хлебна пшеница
Днес в Ловеч откриват фермерски артбазар
Първият фермерски пазар за годината в Плевен ще се проведе утре
Нов широкоспектърен фунгицид за перфектен контрол на болестите при житни култури
Внимание! Внимание! Вербен®
На пазар със супермаркети като основен канал за дистрибуция
Българските преработватели на селскостопански продукти оцеляват трудно
График за срещи с фермери по места на Националната служба за съвети в земеделието
Пълнени картофи със сирене и яйца
Свързани материали
Виж
Черноморската пшеница отново печели египетски търг
Започва кампания за доброволци за охрана на гнезда на египетски лешояди 2016
Природозащитници
За 4 път се излюпва египетско лешоядче в наблюдавано от орнитолозите гнездо край Провадия
Екозащитници
Отново с камери ще бъдат следени египетските лешояди в България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини