Начало » Важно за фермера » Пчеларство
12.07.2015 г.

Средствата за пчеларите по de minimis са 3,5 млн. лв., очертава се добра реколта

Европейско финансиране

Средствата по програмата за държавна помощ de minimis, отделени за пчеларите, са 3,5 милиона лева, заяви инж. Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари, цитиран от Фокус. „Въпросът е колко от пчеларите са земеделски производители и съответно с какъв брой пчелни семейства ще кандидатстват, защото това е неизвестно. Оттам не може да установим колко пари ще се паднат на кошер и каква ще бъде стойността на подпомагането”, обясни Михайлов. Той припомни, че през миналата година помощта по програмата е била 3,45 лв. на пчелно семейство, а общата сума е била само 1,440 млн. лева. „Сега има почти 2 пъти и половина повече средства”, пресметна председателят на пчеларския съюз.

Той отбеляза, че през тази година има и друга разлика. „Докато през миналата година бяха до 150 пчелни семейства, които се подпомагаха, сега те са до 200. Това означава, че пчеларят може да има и няколкостотин пчелни семейства, но до 200 от тях ще бъдат подпомогнати”, обясни Михайлов. Според него това ще увеличи броя на кандидатстващите за помощи по брой пчелни семейства. „Кандидатстването за пчелни семейства ще се увеличи и най-вероятно сумата на кошер ще се намали, но идеята беше добра, за да могат и по-големите пчелари да се възползват от de minimis”, коментира той.

Председателят на съюза уточни, че парите от програмата ще се превеждат на пчеларите по банков път след 20 юли. „10% от всички кандидатствали се проверяват на случаен принцип и през октомври трябва пчеларите, взели пари от програмата, трябва да докажат отново, че броят на пчелните семейства, с които са кандидатствали, е наличен”, обясни той.

Михайлов изтъкна, че de minimis е единствената програма за директни субсидии при пчеларите за разлика от останалите сектори в земеделието и животновъдството. „Както и за предишния програмен период, така и през миналата година, когато беше приета общата селскостопанска политика за програмата на страните-членки от съюза, стана ясно, че до 2020 година пчеларите няма да могат да се възползват от друго директно подпомагане на Европейския съюз”, припомни той. За да участват пчеларите за държавни помощи, трябва да кандидатстват по различни програми, отбеляза председателят на съюза. „Например Националната програма по „Пчеларство” и Програмата за развитие на селските райони. Единствено сега de minimis, която обхваща всички, е директна, но ние за другите нямаме такава възможност и за това се нуждаем от тези средства. Тези пари са ни необходими за отглеждането на живите пчелни семейства”, уточни той. Михайлов поясни, че подпомагането се отпуска на базата на загиналите пчелни семейства, но с тези средства се отглеждат живите пчелни семейства.

По думите му до момента пчеларите са доволни от тазгодишната си реколта. „Тази година е по-благоприятна в сравнение с миналата, защото миналата беше много дъждовна, неблагоприятна и добивите бяха ниски. Тази година се очертава да бъде по-добра”, смята председателят на съюза. Според него все още е рано за прогнози за реколтата, но тъй като са били извадени първите количества мед от акацията, рапица и липата, а сега се очакват и от ливадната паша и слънчогледа, от наблюденията до момента може да каже, че пчеларите са доволни. „Миналата година имаше райони като Софийския, където получихме много високи добиви, но на други места не беше така. Общо взето към момента е добре”, коментира председателят на съюза.

Средствата за пчеларите по de minimis са 3,5 млн. лв., очертава се добра реколта
11929
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Нормативни промени
Биопчеларите в преход ще получат субсидии, ако сертификатите им важат до 31 май на следващата година
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Горещото време натисна добивите, украинският мед подбива цената на родния
Пчеларите в Кюстендилско изпращат изключително тежка година
За 10 години регистрираните пчелари у нас са намалели 3 пъти
Ниските изкупни цени и подправянето на меда отказват производителите
При много високи добиви от 15-20 килограма от кошер
В Смолянско отчитат най-силната реколта от пчелен мед от десетилетия
В Добричко продават цели пчелини заради ниската изкупна цена на меда
И пчеларите искат спешна държавна помощ заради сушата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини