За пчеларите от Първомайска община, чийто район се простира от северните склонове на Родопите до поречието на река Марица, много рядко се е случвало да има слаба година. В землищата на родопските села освен богата ливадна паша от детелина и други треви, има добър принос от акация и драка. А в равнината макар и в не големи размери в някои села се сее рапица и анасон. Но основната паша, която пълни магазини и корпуси е от слънчогледа. И като добавка към късната паша са цъфтежът на тютюна и двата широко разпространени тръна – магарешкия бодил и жълтия трън (Астра С).
Тези които развиват подвижно пчеларство, най-малкото си удвояват добивите. В началото на месец май много пчелари правят истински десант в северните склонове на Родопите, за да хванат богатата паша от акациевите масиви. А след това най-активните се прехвърлят на северния бряг на река Марица в района на Чирпанските села, където намират най-медоносната връзка между акацията и слънчогледа – лавандулата. Някои остават на подвижните си пчелини и до края на слънчогледовата паша, която в този район обхваща много големи масиви.
Много жалко и тъжно е, че в последните две десетилетия там вече не се отглежда памук, който пълнеше обилно магазини и корпуси в късното лято. Но и без памука Чирпанският район си остава един от най-богатите на медоносна паша.
Но и тези, които не местят кошерите си има добри перспективи за добър медосбор, главно от слънчогледовата паша. И тази година, както миналата, пролетните дъждове объркаха сеитбените графици за слънчогледа на много фермери. И както личи от пъстрата картина отново ще има конвейр от слънчогледова паша – примерно, към средата на юни вече имаме първите цъфнали ниви, на други места стеблата са до коляно, а някъде – малко над една педя. А обилните юнски дъждове наляха още повече влага в земята. Така че да се надяваме на много и силен цъфтеж и поток от нектар от много тревни култури./Петър Тонев, fermera.bg