Начало » Пазари » Животинска продукция
09.07.2015 г.

Заради свръхпроизводство на мляко в САЩ обсъждат въвеждането на квоти

Регулаторни мерки

По данни на вестник Milwaukee Journal Sentinel в САЩ вече се обсъжда въвеждането на квоти за производството на мляко. Причината е свръхпредлагането на мляко в страната, обусловено от увеличаването на производството в страната и чужбина едновременно с повишаването на курса на щатския долар спрямо останалите валути, което затруднява износа и улеснява вноса на мляко в САЩ.

Фермерите в страната вече произвеждат прекалено много прясно мляко и това оказва натиск върху цените, принуждавайки производителите да го изхвърлят. За първите 5 месеца на годината американските фермери са се отървали от над 14 хил. тона мляко чрез създаването на млечни езера, съобщава „Блуумбърг”.

До свръхпроизводството в САЩ се стигна поради няколко причини, отчитат от агенцията. Най-важната от тях е увеличаването на броя на фермите за производство на мляко, чиито стопани наблягат на количествата с надеждата да стабилизират доходите си. Колкото по-ниски са цените, толкова повече произвеждат фермерите, влошавайки допълнително своето положение. При това търсенето на мляко и на някои млечни продукти в САЩ продължава да се понижава вече няколко години.

Освен това доскоро фермерите в САЩ често отглеждаха и прасета е телета, хранени с мляко. През последните няколко години обаче много свинеферми бяха превърнати в млечно ферми или производителите се отказаха от диверсифицирането на бизнеса и оставиха в стопанството само кравите. Това добави нови количества към вече натрупалите се излишъци.

Вследствие на тези производствени фактори от януари до май включително американските фермери издоиха 94,6 млн. тона мляко, което е рекорд за първите 5 месеца на годината.

Същевременно повишаването на курса на долара спрямо останалите валути понижава конкурентоспособността на американското мляко в чужбина, поради което все по-големи количества се насочват към националния пазар. Поскъпването на долара се отрази в спад на износа на американско мляко с 10% само за първите 5 месеца на 2015 г. в сравнение със същия период на миналата година, докато вносът нарасна с 12%.

За свръхпредлагането в САЩ освен вътрешните фактори повлияха и външните пазари. Очаква се световното производство през тази година да нарасне с 2,1% до 582,52 млн. тона, а Нова Зеландия да продаде на международните пазари рекордни количества. От 1 април в Европейския съюз пък бяха премахнати квотите за производството на мляко, въведени още през 1984 г., което също доведе до ръст на производството, а допълнителните количества бяха насочени основно към износ заради наситения вътрешен пазар.

Заради свръхпроизводство на мляко в САЩ обсъждат въвеждането на квоти
3984
 

Последни материали
Виж
Екстремни жеги обхванаха Европа
Украинските фермери наближават жътвата на първия милион тона зърно от новата реколта
Земеделците също ще плащат
„Напоителни системи“ вече ще получава от бюджета до 15 млн. евро годишно, за да доставя вода
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
Свързани материали
Виж
Сеитбата на царевицата е близо до приключване, а на соята продължава
Жътвата на есенната пшеница в САЩ започна още в края на май
След разширяване на площите с 50 на сто на фона на растящото търсене
Прогнозират скок на реколтата от слънчоглед в САЩ с 60 на сто
Най-силно е увеличението при млечните продукти, яйцата и плодовете
Продажбите на биопродукти в САЩ нараснаха с над 2 на сто през 2024 г.
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Важни решения
На 5 май Европарламентът ще гласува контрамерките на митата от САЩ
Мексико отстъпи
Голяма победа за американското земеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини