Гъбичната болест фузариум се е разпространила сред есенниците при пшеницата в региона на американския щат Канзас – най-големия производител на зърнени култури в страната, съобщават експерти, цитирани от електронното издание Agro2b. Пшеничната краста, известна и като фузариозна плесен, се предизвиква от гъбата Fusarium, отделяща фермента вомитоксин, който води до отравяне при животните и хората, ако бъде поет в големи количества.
Фитопатолози от университета на Канзас обявиха, че засега нивото на разпространение на болестта се определя като средно в югоизточните и източните части на щата, докато пшеничната реколта от централните и западните части показва слабо ниво на разпространение на заболяването.
Пшеницата е най-уязвима за развитие на фузариоза, когато по време на цъфтежа- репродуктивната фаза – преобладава влажното време. Този период в Канзас бе през май, а в по-голямата част от щата тогава валежите надхвърлиха средната месечна норма.
Заради влажното време през настоящия сезон производителите на пшеницата в южната част на американските равнини вече се сблъскаха с редица болести, влияещи зле на реколтата, особено с жълтата ръжда.
Прибирането на реколтата в щата трябва да започне в края на юни. При предаването в зърнените силози пшеницата се проверява за наличието на вомитоксин и в голяма част от тях зърното със замърсяване от 2 единици на милион се предлага с отстъпка. Американската Федерална агенция за храните и лекарствата налага ограничения върху съдържанието на вомитоксин до единица на милион, докато някои видове фуражи за добитъка могат да съдържат и по-високи нива.
В щатите Тексас и Оклахома рекордните количества валежи през май напоиха земята, страдаща от многогодишна суша, но наводниха част от посевите с пшеница в отделни райони. Влажното време задържа там началото на прибирането на реколтата и увеличи риска от прорастване на узрялото зърно, което предизвиква сериозно влошаване на качеството на пшеницата.