Днешната среща на животновъди и млекопроизводители с представителите на правителството дава слаби надежди, че до година-две би било възможно бизнесът да получи по-ниска ставка за данъка върху добавената стойност (ДДС) при храните. Повече от 10 години при всяка власт бизнесът поставя искането за диференцирана ставка при хляба, млечните и месни продукти, но до този момент среща резкия отпор на финансовото миинстерство. При днешната среща с премиера Бойко Борисов представителите на животновъди и млекопреработватели отново са настояли за намаляване на данъка, с основния мотив, че това е единственият способ да се премахне сивият сектор.
„Отново получихме отказ от министъра на финансите Владислав Горанов, но премиерът Борисов отвори леко врата с обещанието да се проучи опитът на съседните балкански държави, които въведоха диференцирана ставка за храните”, обясни за Farmer.bg председателят на асоциацията на животновъдите Бойко Синапов. Пресен пример е Румъния, където от първи юни 2015 г. ДДС за всички храни и безалкохолни напитки ще падне от 24% на 9%. Още през 2013 г. правителството в северната съседка свали ДДС за хляба на 9% и така изкара на светло голяма част от бизнеса. След днешната среща министърът на земеделието Десислава Танева се ангажира ведомството да проучи опита на Румъния, за да подготви анализ и да го представи на кабинета.
Председателят на Националната асоциация на млекопреработвателите Димитър Зоров също изрази оптимизъм за резултата от днешната среща, като обясни, че бизнесът ще настоява за данъчни облекчения, „защото само това е пътят, по който законно работещите ферми в страната биха станали конкурентни и биха получили добра цена за продукцията си”, обясни за Farmer.bg Димитър Зоров.
От няколко години Бойко Синапов, който преди това отглеждаше основно овце, е инвестирал и в кравеферма. Стопанинът е поразен от ниските цени на кравето мляко, по които през последните месеци мандрите му изкупуват суровината. „Аз съм на светло, задължително плащам данъци и затова като махнем данъците, за литър мляко получавам по 40 стотинки, докато нелегалните стопанства взимат по 50 стотинки”, посочи Синапов.
Затова и браншът е решен да започне активна война срещу сивия сектор, като в същото време се противопостави и на безконтролието от страна на агенциято по безопасността на храните. „Поставихме проблема пред премиера и очакваме контрамерки срещу корумпираността на отделни представители на държаваната администрация”, посочи още Синапов.