Мнозина се отнасят към козето мляко като към нещо екзотично, но по някои параметри то дори превъзхожда кравето, с което сме толкова свикнали. Благодарение на високото съдържание на витамини от групите A, D и B козето мляко е полезно за зрението, кожата, косите, ноктите, здравите кости и зъби, пише популярното руско издание „Аргументи и факти”.
В козето мляко се съдържат и минерални вещества – калций и фосфор. Липсата им в организма води до нарушения в нервната система, мускулите омекват, кръвоносните съдове стават по-крехки, увеличава се опасността от развитие на остеопороза, разрушават се зъбите.
Козето мляко значително превъзхожда кравето по количеството полезни мастни киселини – 1,5 пъти при линоловата и 3 пъти при линоленовата. Тези киселини помагат за понижаване на нивото на вредния холестерол в кръвта, което е особено важно за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания. Мастните молекули на козето мляко са много по-малки от молекулите в кравето, затова се усвояват по-лесно, без да претоварват храносмилателната система. След консумация на козе мляко почти не се получава болезнено подуване на червата. Всичко опира до ниското съдържание на млечната захар – лактозата, която предизвиква къркорене в стомаха и червата.
Отдавна козето мляко е известно като лечебно питие и дори големият арабски лекар и учен Авицена се отнасял към него с почитание, споменавайки го неведнъж в своите трудове.
Част от древните рецепти не са загубили своята актуалност и днес и козето мляко продължава да се справя по забележителен начин с някои видове неразположения. От „Аргументи и факти” препоръчват при хрема да се капне в двете ноздри прясно изстискан сок от чесън, смесен наполовина с козе мляко. При подуване на клепачите намокрете памучни тампони в изстудено козе мляко, леко ги изстискайте и ги положете върху затворените очи примерно за 10 минути, след което измийте с хладка вода. При слънчеви изгаряния компрес от изстудено козе мляко на възпалените места ще премахне зачервяванията и болезненото усещане. При загрубяла и суха кожа на ръцете ги пъхнете във съд с топло мляко, в което е разтворена чаена лъжичка мед, а след 15 минути изтрийте ръцете с мъхеста кърпа, след което ги намажете с подхранващ крем, съветват от изданието.
Между другото, козето мляко и произведени от него продукти се използват широко за изтегляне на радиация и тежки метали от организма. Обяснението е в богатото съдържание на аминокиселината цистин, която е сред най-силните антиоксиданти. При това нейното действие се усилва при наличие и на витамин C и селен, които също се съдържат в козето мляко. Освен това цистинът оказва защитно действие върху клетките на черния дроб и главния мозък от вредите от алкохола, някои химични съединения и токсични вещества, които се съдържат в дима от цигарите.
Козето мляко обаче може да се окаже източник на сериозно заболяване като бруцелозата, затова от руското издание препоръчват да не се пие сурово, особено ако е купено от непознати, а преди употреба трябва задължително да го сварите.