По повод поредното застрояване на дюни в залива Корал до Царево от коалицията "За да остане природа в България" настояват правителството да обнародва специализираните карти и плановете на всички дюни по българското Черноморие, които се намират в Агенцията по кадастъра и са описани. Законодателството забранява строителство върху дюните, но поредният проект в района на къмпинг „Юг“ в община Царево е одобрен, въпреки че по закон дюните са изключителна държавна собственост и строителството върху тях и унищожаването им е забранено, припомнят еколозите.
Коалицията „За да остане природа в България“ се присъединява към искането на сдружението „Да запазим "Корал“ за отмяна на разрешителното за строеж на вилно селище в къмпинг "Юг“. Природозащитниците настояват още да се разследва как е придобита земята на къмпинга и кои са хората от общинската администрация в Царево, издали разрешително за строеж на 16 къщи с площ над 1200 квадратни метра.
Пред БНТ от строителната фирма обявиха, че бетонът се излива върху съществуващи бунгала в къмпинга. Природозащитниците обаче са озадачени, че на експертният съвет на община Царево е имало представител на Регионалната инспекция по околната среда и водите - Бургас, който не е спрял застрояването на дюните.
Той не е оспорил валидността на решението по оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на вилното селище от 2004 г., независимо, че валидността на тези решения е 3 години. Поради липсата на публични карти с дюните по Черноморието на експертния съвет е скрит фактът, че ще се строи върху дюни.