Начало » Новини » Коментари
10.04.2015 г.

Потресаваща история на един австрийски фермер с провалена инвестиция в Украйна

Как се краде бизнес в държава, където правото не важи

Farmer.bg

През последната година най-популярната тема за обсъждане в Украйна стана привлекателността на страната за чуждестранни инвестиции. За ключовата нужда от привличане на чуждестранния бизнес редовно говори премиерът на страната, а парламентът се бори за закони за намаляване на регулациите и за опростяване на процедурите. По няколко пъти в годината се организират инвестиционни конференции и там уважавани и заможни хора убеждават чужденците в големия потенциал за бизнес в Украйна. Но извън територията на света на преговорите на високо равнище и приемите под кристални полилеи попадате на суровата украинска реалност с алчните чиновници, безгрижието на правоприлагащите органи и крадливия народ в провинцията, пише украинското електронно издание „Дело”. А нито една конференция не е в състояние да промени тази реалност.

Farmer.bg представя тази показателна история неслучайно на Разпети петък, защото днес е денят за размисъл, равносметка и покаяние, който всеки от нас трябва да постави на съда на собствената си съвест.  

Примерът с австрийския фермер Томас Брунер, който вече успя да се прослави в земеделските кръгове, прекрасно илюстрира това, пише авторът на историята, която в началото започва изключително добре.

 Брунер пристигнал в Украйна преди повече от 10 години, за да оглави местния филиал на компанията „Хенкел”. Според собствените му думи в един прекрасен ден той се изправил пред избора - да се върне в компанията в Австрия или да започне свой бизнес в Украйна. И той решил да остане.

„Имаше предложение да купя тук комплекс и да започна полека да развивам бизнес. Това ми хареса повече. Има някакво голямо опиянение в Украйна. Чувствах, че украинците са като мен – обикновени, общителни, жизнерадостни. Реших да сменя топлото място в Киев или Европа със забавно нервното място на директор-предприемач”, усмихва се Брунер.

През 2006 г. заедно със семейството си купува животновъден комплекс в Черкаска област, отдавна прекратил дейност. Събира добър екип, взема под аренда 1 200 хектара земя и първоначално се заема с растениевъдство, при това, според собствените му твърдения, достатъчно успешно. През 2011 г. влагат средства, набавят оборудване и обзавеждат свинарниците по последна дума на техниката. Използвали са както западни, така и украински машини – според Томас западната техника не винаги е по-добрата, тъй като е по-скъпа, а и украинските полета изискват различен подход. Стопанството започнало със 150 свине-майки, сега са около 400.

Местните чиновници се скъсвали да ги хвалят – плащали са най-високата средна заплата от всички селскостопански производители в района и 5,5% арендна вноска, което според районната администрация не е било лесно да се осигури. Освен това семейството на Томас започнало да подкрепя местното училище, футболния отбор и със собствени сили показало как селото може да стане по-комфортно за живеене и по-красиво.

Към отглеждането на свинете Брунер подходил доста педантично – внесъл развити от австрийски генетици породи, поканил германски консултант. И именно този консултант споделил с него теорията, че масово животновъдство без антибиотици е възможно. Днес на свинете дават постоянно антибиотици, просто за профилактика, и това вече се превръща в проблем – животните развиват резистентност към лекарствата. Идеята на германеца се състояла в това, че здравите животни трябва да бъдат поддържани с природни средства , чрез правилно гледане и хранене, а лекарствата да се използват само за истинско лечение. Според австриеца проблемът е в това, че днес в животновъдството се пренебрегват работещите във фермите – те са ниско платени и логично не отделят достатъчно внимание на животните. „Заради това, че се губи контактът между човека и животното, то страда, а всичко това се компенсира за сметка на антибиотиците”, обяснява той. Антибиотикът обаче убива не само вредните, но и полезните бактерии.

„Като новак в тази област ми беше интересно. Казах му: нека пробваме. И колкото и да е чудно, през последните 3 години работим на практика без антибиотици – 99% от нашите свине не приемат антибиотици нито веднъж в живота си”, разказва Брунер. И подходът дал положителен резултат – имунитетът на животните се повишил, те започнали да наддават по-бързо, качеството на свинското също се подобрило, доходите се увеличили, а разходите за лекарства намалели. Томас патентовал метода си и го нарекъл „Тимошивка”, в чест на селото, където се намира животновъдният му комплекс. Благодарение на неговия експеримент днес по системата „Тимошивка” работят 40 стопанства в Швейцария. „Системата е измислена в Украйна, реализирана в Украйна, тук е доказана нейната ефективност и сега я внедряваме на запад”, изтъква Брунер.

На теория местните власти би трябвало да ухажват такъв образцов инвеститор, а съселяните му – да му благодарят за изключителните условия за работа. Обаче не се получило.

За да бъдат отглеждани свинете без антибиотици, най-важна е качествената храна. Затова Томас храни свинете не с отпадъците от хранително-вкусовата промишленост, а с хубаво зърно. За целта в стопанството отглежда ечемик и царевица. Така той се сблъскал със собствениците на земя. Оказало се, че нещата не са прости – повечето собственици са юридически неграмотни, законодателството е слабо и неразбираемо, а съдебната система не работи. „Много скоро се появиха хора, които ми дадоха да разбера, че не си струва да подписвам договори със собствениците на земя в тези села, тъй като навлизам в чужда територия. За мен това бе странно, защото това на практика означава, че земята не принадлежи на собственика и той не избира сам с кого да работи”, разказва австриецът.

Това обаче не е всичко. Преди година няколко собственици решили да разтрогнат договорите, решавайки, че щом нещата на Брунер вървят, и те ще успеят самостоятелно. Но договорите били сключени до 2018 г. и стопанството разчитало на тези земи за своите планове. Фермерът започнал дела със селяните и те не успели да получат нищо, защото австриецът изпълнявал всички условия по действащите договори. Тогава решили да действат по друг начин и просто прекъснали сеитбата – извадили някакви документи, че Брунер не е взел земята под аренда, дошли на полето и застанали пред трактора. Милиционерите не бързали да откликнат на обаждането, но все пак пристигнали и съставили протокол. И така 6 пъти – дошли, съставили протокол и наредили повече да не му пречат. Обаче нямало ефект. Не подействало и съдебното решение, а юристите вдигали ръце. „За мен това бе шок, защото знам, че разполагам с необходимите документи, но въпреки това милицията в Украйна не защитава правата ми”, жалва се Томас. В крайна сметка селяните засели земите на своя глава.

За фермера това не е просто проваляне на сеитбата, а удар под пояса – юридически той обработва земята и съответно плаща данъци, както и аренда на собствениците. „Получава се следното: плащам данъци за земята, облагородил съм я, торил съм, а те просто я завзеха и ползват това, което аз съм създал. И всеки път, когато се опитахме да започнем пак сеитба, те заставаха пред трактора”, разказва Брунер.

Ясно е, че безнаказаността е заразна и фермерът вече се опасява, че може да бъде лишен и от останалите земи, които обработва. Тя обаче води и до други проблеми.

През юли миналата година Томас разкрил кражби на свине от фермата, при това от самите работници. Крадците се оказали свинарка, тракторист и пазач, а свинете изнасяли през нощта направо през прозореца. Разследването приключило през август, но съдебните заседания по делото постоянно се отлагат. Сега свинете са защитени с решетки на прозорците, ограда и камери за наблюдение, макар в Австрия такива практики да не съществуват. Фермерът наел адвокати от Киев, сезирал прокуратурата, началника на местното управление на милицията, звънял в местната администрация, но резултатът бил нулев.

Не зная колко още доказателства са необходими, за да изправят изобщо тези хора пред съда. Получава се така, че в очите на крадците аз съм глупак. Аз съм предприемач, печеля пари, но каквото и да правя, нищо не става. Слушам постоянно в съда, че имат много работа, но ако имам всички доказателства, а те нищо не правят, тогава с какво се занимават? Защо плащам данъци? За да финансирам държавни структури, които не си вършат работата?” – тези въпроси, до болка познати на украинските бизнесмени, вече си задава и Томас. При това той се оказва в положението на героя на Кафка – директно никой не му отказва, но ако трябва да съдим по резултатите, то такива няма. Властите контактуват с него дружелюбно, милицията пристига, защото всички разбират – не е красиво да се отказва на чужденеца, трябва да се запази някакъв имидж.

Можем да приемаме колкото си искаме чудесни закони, които ще издигнат Украйна сред най-добрите в класацията „Doing Business”. Можем на прекрасен английски да разказваме на чужденците за бездънния потенциал на най-голямата страна в Европа. Можем дори да накараме европейците да повярват в това и те ще дойдат със своя опит, култура и пари да създават работни места. Но дали ще е за дълго, питат се от украинското издание.

Не е важно колко добър е законът, ако не е важи за кума на прокурора, а милиционерът се подчинява не на закона, а на началника си. За да станем европейци, трябва да се научим да уважаваме правилата, и най-важното – да се уважаваме взаимно. Томас Брунер е убеден, че да се живее в рамките на закона е много по-просто и удобно, отколкото постоянно да се опитваш да мамиш и да живееш ден за ден. И вероятно на хората ще им трябват още няколко години, за да стигнат до този начин на мислене. На практика лесно е да променим всичко, ако има желание. Много лесно, убедени са от „Дело”.

Потресаваща история на един австрийски фермер с провалена инвестиция в Украйна
8700
 

Последни материали
Виж
Прогнозни данни
Икономиката на ЕС е с умерен растеж, на фона на световната несигурност
Саудитска Арабия закупи 621 хил. тона мелничарска пшеница
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
По повод бюджета на ЕС след 2027 г.
На 20 май „Копа и Коджека“ организира протест в Брюксел
Подхранване на пипера след засаждането му на постоянно място
Министерството на земеделието вече стъпи в Еврозоната
Изхвърлят пласмасовите съдове за съхранение на вино с нормативни промени
Свързани материали
Виж
Важно за фермерите!
От 2024 г. австрийски лидер в застраховането срещу градушки и суши стъпва в България
На 21 и 22 март
Три срещи на родни фермери с австрийски агрофирми в София, Пловдив и Стара Загора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини