Докато европейските страни пресмятат загубите си от прекъсването на доставките за Русия в милиарди, анализатори изчисляват кои държави са се възползвали най-добре от забраната за внос на хранителни стоки, която Москва въведе на 6 август 2014 г. в отговор на санкциите на западните държави срещу нея заради ситуацията в Украйна, съобщава списанието „Белоруско селско стопанство”, позовавайки се на доклад на Световната банка за руската икономика. По данни на авторите на доклада през третото тримесечие на 2014 г. Бразилия, Парагвай и Беларус значително са увеличили дяловете си във вноса на хранителни стоки в Русия, запълвайки появилия се дефицит. Парагвай активно изнася в Русия растителна продукция, Бразилия – месо, а Беларус се е съсредоточила върху млечните продукти. Стойността на вноса на растителни продукти от Парагвай се е увеличила до 209 млн. долара през третото тримесечие на миналата година при 155 млн. долара за същия период на 2013 г., а експертите очакват и през тази година тенденцията към растеж да се запази.
„Крайното въздействие върху тези сегменти от хранителната промишленост ще зависи от способностите на компаниите-износители да пренасочат продукцията си на други пазари. Останалите европейски държави, които не са членки на Европейския съюз, най-вероятно ще спечелят от тази търговска забрана”, посочват авторите на доклада.
Те отбелязват също, че руското ембарго е увеличило инфлационния натиск, тъй като „цените на забранените стоки вече се повишиха”. Това е нанесло удар върху руските потребители, но същевременно е стимулирало местното производство на хранителни продукти.