В два мъртви пеликана в националния резерват „Сребърна” е открит щамът H5N1 на вируса на птичия грип, обявиха от Българската агенция за безопасност на храните. „Взети са проби от 2 птици, след като 21 къдроглави пеликана бяха открити мъртви. И двете проби са положителни”, се посочва в съобщението на агенцията. Оттам добавят, че около огнището е установена 3-километрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона. В предпазната зона се включват териториите на природния резерват Сребърна и едноименно село. В 10-километровата наблюдавана зона около огнището влизат селата Ветрен, Айдемир и Полковник Ламбриново от община Силистра, град Ситово и селата Попина и Поляна. В 3-километровата предпазна зона попада една ферма за бройлери, която към момента е празна. Всички останали птицевъдни обекти в двете зони са от тип „заден двор“ и птиците в тях се отглеждат единствено за лична консумация.
В наблюдаваната и предпазната зона се забранява:
1. Преместването и транспортирането на домашни птици или на други птици, освен в случаите на транзитно превозване през зоната без разтоварване или спиране;
2. Изпращането на яйца за люпене, от животновъдни обекти, попадащи в горепосочените зони;
3.Търговията с прясно месо и месни продукти от домашни птици и див пернат дивеч, взет от дивата природа от същите зони;
4. Транспортирането или разпространението на непреработен тор от стопанства с домашни птици или други птици, отглеждани на закрито;
5. Лов на пернат дивеч и пускане на диви птици, отглеждани на закрито, на свобода в природата.
На директора на Областната дирекция по безопасност на храните е разпредено да бъде свикано незабавно заседание на областната и общински епизоотични комисии. Те трябва да предприемат спешни мерки за предотвратяване разпространението на болестта. На директорите от областните дирекции по безопасност на храните в градовете Русе, Шумен, Разград, Добрич и Варна е наредено да организират провеждане на заседания на областните епизоотични комисии за предприемане на спешни мерки за предотвратяване разпространението на болестта.
Собствениците и управители на птицевъдни обекти и “задни дворове” са информирани за въвеждането на следните забрани, като излизане на птиците извън дворовете, за да не се допуска контакт с диви птици, съхраняване на фуражите за изхранване на птиците в закрити помещения и други.
Забранява се събирането и провеждането на изложби, пазари или други събирания на домашни или други птици на територията на областите Силистра, Русе, Шумен, Разград, Добрич и Варна.