В Управителния комитет на подкомисията по земеделие към Европейската комисия бе гласувано разпределението по държави на 150 млн. евро от фондовете на Европейския съюз за схемата „Училищен плод” за 2015-2016 г., става ясно от съобщение на електронния портал на подкомисията. Финансирането от ЕС ще бъде подпомогнато и от средства от националните бюджети и частни компании на обща стойност около 32 млн. евро, така че плодовете да достигнат до 12 млн. деца в 25 държави-членки. Финландия, Швеция и Великобритания са се отказали от участие в схемата.
Най-ниското ниво на съфинансиране от националните бюджети и частни компании ще бъде в България, Хърватска, Естония, Латвия и Литва – едва 10% от цялата сума. В 10 от 25-те държави-членки то е 25% - Белгия, Дания, Германия, Ирландия, Испания, Кипър, Люксембург, Малта, Холандия и Австрия, а във Франция ще бъде 24%. Средното ниво на съфинансиране достига 21%.
В абсолютна стойност най-скъпа ще бъде германската програма – близо 28 млн. евро, следвана от италианската – 26,9 млн. евро. Най-малко средства са отпуснати за реализирането на схемата в Кипър – 290 хил. евро, Малта – 359,6 хил. евро и Люксембург – 395,1 хил. евро. Сумата за българската програма ще достигне близо 3,225 млн. евро.
Схемата, чието действие започна през 2009 г., има за цел преодоляване на тенденцията за намаляване на потреблението на плодове и зеленчуци и е насочена изключително към децата. По-голямото потребление на плодове и зеленчуци подкрепя усилията за развиване на навици за здравословно хранене сред учениците. То играе важна роля в борбата със здравословните проблеми като затлъстяването, свързани с поемането на прекалено калорични, богати на мазнини храни и такива с високо съдържание на сол и захар. От 2014 г. схемата е подкрепяна и от съпътстващи образователни мерки, за да бъдат обяснени евентуалните ползи от здравословното хранене.