От шест месеца официалният вносител на генетичен материал за говевъдството „СТАР Дженетикс“ ООД работи активно на българския пазар, като целта е да представи ирландския опит в отглеждането на породисти месодайни и млечни говеда. Ирландската компания Dovea Genetics има 63-годишен опит в селекцията и за този период се е превърнала в най-големият износител на семенен материал от Ирландия. Днес Ирландия е на първо място в износа на говеждо и телешко месо в държавите от северното полукълбо и на четвърто място в света по експорт, съобщи пред Farmer.bg г-н Конър Райън, мениджър по експорта в Dovea Genetics.
За краткото време от присъствието на „Довеа Дженетикс” на българския пазар, чрез официалния си представител „СТАР Дженетикс“, компанията привлече вниманието на родния бизнес, който е впечатлен от ирландския опит. По време на Международното Селскостопанско изложение АГРА 2015 в Пловдив, мениджърите от Dovea Genetics проведоха няколко семинара, привлекли огромния интерес на настоящи и бъдещи фермери.
„България има огромен потенциал за развитие на месодайното и млечното животновъдство, още повече че вашата територия е два пъти по-голяма от тази на Ирландия (50 хиляди квадратни километра), а освен това разполагате с изключителни природни дадености”, посочи г-н Конър Райън. Той припомни, че на своята територия ирландските фермери отглеждат 7 милиона говеда, затова и този сектор е основната движеща сила на тяхната икономика.
Според г-н Райън, ключ към успеха за българските фермери е сдружаването, както това става в неговата държава през 80-те години на миналия век. Днес Dovea е притежавана от 8 кооператива, които през годините успяват да постигнат стабилен ръст и баланс в производството на мляко и месо. Благодарение на кооперативния принцип стопаните постигат добра себестойност и оптимални цени на продукцията.
В момента цената на килограм трупно тегло в Ирландия е около 4,00 евро. За трупни класове O3, R3, така печалбата за едно животно излиза от около 100 до 400 евро. „Търсенето на бичета от комерсиални кръстоски е голямо, особено в Италия, където Ирландия изнася от години”, поясни още г-н Райън. Компанията търгува с 25 държави от цяла Европа, Южна Америка, Австралия, Източна Африка и Азия.
Dovea Genetics разполага и със селективен център, осеменителен център, с над 100 разплодника, от породите Абърдийн Ангус, Лимузин, Белгийско синьо говедо, Блонд Акитен, Партенез, Шароле, компанията развива най-мащабната селекционна програма с млади Фризийски Бичета, годишно селектира разплодници от 1500 бичета, на база на геномна оценка. „Днес Ирландия произвежда 1% от цялата млечна продукция в света и 15% от адаптираните бебешки млека“, посочи още г-н Конър Райън.
„Това, с което ирландските животновъди могат да помогнат на българските, е опитът в селекцията и отглеждането на животните, защото през годините ние сме се учили от правилото „проба-грешка”, което вие може да избегнете”, посочи г-н Джон Линч, директор на месодйната програма и подбора на разплодници в Dovea Genetics. Според него покупката на породисти животни е най-важния актив за едно стопанство. „Дори исторически ако се върнем назад във времето, животните са били изключително ценен актив. Те са служили като разменна монета за всичко”, припомни г-н Конър Райън.
Според експертите, за да се осъществи цялостна оптимизация на породата в едно стадо, са необходими от 7 до 10 години. Въпреки това, в рамките на три години също може да се постигне икономическа ефективност, ако се осигурят необходимите породи. Затова и целта на ирландската компания е да представи предимствата на различните породи, които могат да се отглеждат успешно в България.
„България за разлика от Ирландия е в Европа, има добро разположение и потенциални пазари за нея могат да бъдат Турция, Италия, дори Северна Африка”, посочи още г-н Райън.
Пред животновъди, по време на АГРА 2015, г-н Джон Линч представи също и предимствата на комерсиалните кръстоски, системите за хранене и икномическата ефективност от ефекта на хетерозиса*, които фермерите могат да получат при тяхното отглеждане.
- Хетерозисен ефект - Хетерозисът е биологичен феномен при кръстосването – заплождането на женските животни от една порода с разплодници от друга порода, при което получените приплоди първо поколение са с повишена жизнеспособност, по-интензивен растеж, по-висока продуктивност и по-добро оползотворяване на фуража в сравнение с родителските форми. В говедовъдството в световната практика използването на хетерозисния ефект се осъществява главно чрез промишленото кръстосване на чистопородни крави с чистопородни бици от друга порода.
Според експертите, за българските животновъди е икономически по-изгодно да купуват млади юници и бици вместо ембриони, ако искат да развиват перспективен бизнес. С ембрионите съществува риск, докато с готовите и полово зрели животни стопанството може да се развива нормално, като разходите са само при угояването на говедата, поясни още г-н Линч.
Важен етап от производството е храненето на животните. Част от екипа на „СТАР Дженетикс” и консултант е доц. д-р Мариана Петкова, ръководител на отдел „Хранене на животните и технологии на фуражите” в Института по животновъдни науки в гр. Костинброд. „Целта на компанията е да предложш цялостно обслужване на българските животновъди – генетика, хранене, мениджмънт, експорт“, посочи доц. Петкова. Така всеки фермер може да получава ценна консултантска помощ за вида, количеството и съхранението на фуражите, необходими при отглеждането на животните.
Още преди три години българският институт е разработил система, подобна на ирландската. „Природата на преживните животни е да се хранят с обемисти зелени фуражи като люцерна, зелено ливадно сено и др. Идеята е да се получава животинска продукция с минимално участие на концентрирани фуражи, затова ирландското говеждо месо е толкова търсено, защото е качествено”, посочи още доц. Петкова. Тя припомни, че говедата не се конкурират и с непреживните животни като птици или свине, които се хранят само с концентриран фураж. Освен люцерновото сено има и ливадно сено, което е в основата на ирландския модел. За стопаните е важно да знаят и точно кога тревата трябва да бъде прибрана за постигане на най-добър хранителен резултат, посочи още експертът.
Технологиите за отглеждане и ясния икономически модел на фермите са от съществено значение, затова чрез експерт-консултантите ни „СТАР Дженетикс” ООД предоставя навременни консултации, необходими при отглеждането на различните видове породи. Стар Дженетикс, партнира с Фондация „Интели Агро“ по – въпросите на икономическата ефективност и рентабилността на стопанствата, партньорството между двете организации цели изместване на фокуса към цялостния икономически резултат на фермите, като основен фактор за тяхната устойчивост на пазарните колебания.