Начало » Новини » Коментари
10.03.2015 г.

Проектите в иновации ще получават 50% вместо 60% субсидии по новата селска програма

Програма за селските райони 2014 – 2020 г.

Farmer.bg

Иновативните проекти, които ще бъдат подпомагани по новата програма за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020), ще отпаднат от преференцията с 10% по-високи субсидии, прилагани за насърчаване на фермерите. Това е решила на последното си заседание работната група, която обсъжда наредбата за прилагане на подмярка 4,1 „Инвестиции в земеделски стопанства“. Проекти, свързани със сливания на организации на производителите, също няма да се ползват от 10-процентното увеличение на безвъзмездната помощ, съобщи Емил Дърев от асоциацията на консултантните по европейски програми.  

Самата наредба ще бъде обсъдена тази седмица от от мониторинговия комитет на новата програма. Окончателният й вид се очаква с огромно нетърпение, тъй като бюджетът за техника по старата програма беше изчерпан още преди три години, а редица стопанства имат огромна нужда от това подпомагане.

Таванът на помощта по тази мярка е 3 млн. лв., а минималната помощ е 30 хил. лева. Тези субсидии ще представляват 50% от общия размер на проекта. Преференции ще се дават за някои земеделски производители и подсектори от земеделието и животновъдството.

Според предпоследния вариант на наредбата финансовата помощ ще бъде 60% от стойността на проекта за млади земеделски производители, за интегрирани проекти, при които се кандидатства едновременно по две от мерките на програмата за проекти, които се изпълняват в обхвата на необлагодетелствани райони и за колективни инвестиции, представени от групи организации, в които ечастват от 6 до 10 земеделски производители.

На този етап е решено проекти, подпомагани по линията на Европейско партньорство за иновации (ЕПИ) за селскостопанска производителност, да не получават бонус от 10%.

Ако по мярка 4,1 кандидатстват сертифицирани биопроизводители, тогава субсидиите ще се увеличат с 15 %, което означава, че за всеки проект за техника стопаните трябва да осигурят само 35% от стойността на проекта. Останалото се подпомага по европрограмата.

Най-голяма е преференцията за колективни инвестиции, представени от юридически лица, включващи над 10 земеделски производители и/или групи/организации на производители. За тези проекти безвъзмездната помощ с вдига с 20 %, така че съфинансирането остава само 30% от общата стойност на проекта.

Облекчават се и някои изисквания за младите земеделски производители. В първоначалния вариант на наредбата се казваше, че при подаването на проекта те трябва да докажат завършено средно или висше селскостопанско образование или 150-часово обучение в тази област, извърлшено от лицензирани служби. С последните корекции изрично се посочва, че младите фермери трябва да представят документ за това обучение едва през следващите 36 месеца след приключване на проекта и представяне на заявката за плащане.

Проектите в иновации ще получават 50% вместо 60% субсидии по новата селска програма
14471
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
За 2025 година
МЗХ обсъжда със синдитаките колективния трудов договор в сектор „Гори“
Ново законодателство на ЕС
Самостоятелно заетите в земеделието ще могат да сключват колективни трудови договори
Програма за селските райони 2014 – 2020 г.
Субсидиите за проекти на фермерски групи ще достигат 8 и 10 млн. лева според броя на участниците
Решения
При съмнения за злоупотреби субсидиите за колективни инвестиции може да не се пуснат
Обзор
Танева препоръчва колективните инвестиции, където субсидиите са с 20% повече
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини