Субсидиите за колективни инвестиции по мярка 4,1 от новата програма за селските райони ще достигнат 8 и 10 милиона лева в зависимост от броя на участниците в организираните фермерски групи. Това е записано в наредбата за прилагане на подмярката „Инвестиции в земеделски стопанства” от програмата за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. Окончателният вариант е качен на интернет страницата на министерството на земеделието и след съгласуване с останалите институции ще бъде приета, поясниха експерти. Инвестициите във физически активи са най-предпочитаната мярка, затова и наредбата се очакваше с интерес. Както беше обещано, в края на март агроминистерството ще започне приема на проекти. Според наредбата при индивидуалните проекти размерът на инвестицията може да стигне до 70% при 30% съучастие.
При колективните инвестиции на групи от фермери с членска маса от 6 до 10 души европейското и национално субсидиране ще достига 90% от размера на проекта. Таванът на плащанията при тези проукти ще бъде левовата равностойност на 4 млн. евро, или 8 млн. лв. За един участник в групата обаче помощта не може да надхвърля 750 хил. евро, или 1,5 млн. лв., гласи наредбата. Минималната сума на инвестициите за един проект ще бъде левовата равностойност на 15 хил. евро, или 30 хил. лв.
При по-големите организации над 10 души максималните субсидии за един проект няма да надвишават левовата равностойност на 5 млн. евро, или 10 млн. лева, като всеки един участник от тази група не може да получи повече от 2 млн. лева, или 1 млн. евро, гласят инструкциите.
В наредбата са изредени и приоритетните проекти, които ще получават най-много точки. С предимство ще се ползват проекти на млади земеделски производители. На второ място са тютюнопроизводителите, които кандидатстват с проекти, несвързани с производството на тютюн. Трети с предимство ще бъдат инвестициите в секторите „плодове и зеленчуци”, „животновъдство” или за производството на етерично - маслени и медицински култури.
Като четвърти приоритет са инвестициите за производство на биологични суровини и продукти.
На пето място по важност са инвестициите за постигане изискванията на стандартите на Общността или свързани с опазване на околната среда;
На шесто място с повече точки ще бъдат проектите, изпълнявани в северозападния район на страната или в региони с други специфични ограничения.
На седмо място са проектите с инвестиции за повишаване на енергийната ефективност, следват тези за иновации в стопанствата, за интегрираните или колективни проекти, както и тези, които водят до допълнителна заетост в стопанствата или които се изпълняват на територията на селски район, се посочва в наредбата.