Проверка на областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението” и Югозападното държавно предприятие в Благоевград в 17-те държавни горски и ловни стопанства на територията на Благоевградска област е показала пълна готовност за превенция срещу евентуално възникване на пожари, съобщиха от предприятието. Териториалните поделения на предпирятието са изготвили годишни планове за защита на горите от пожари, придружени със схема за оповестяване на обособените групи за гасене при опасност от стихии. Върху карти са отбелязани и водоизточниците и пътищата, по които да се достига до засегнатите зони. Осигурени са комплекти защитни облекла на служителите от групите за гасене на пожари.
Въпреки валежите и снежната покривка по високите части на планините от началото на годината до момента са регистрирани 4 пожара - всичките на територията на „ДГС Струмяни”, като са засегнати 363 дка иглолистни насаждения, съобщават експерти.
Пожарите са предизвикани от човешка небрежност и палене на пасища в близост до горските територии, въпреки забраната за това.
Проверките се извършват всяка година и предшестват обявяването на пожароопасния сезон. Според разпоредбите на Закона за горите той се обявява по предложение на директора на съответната РДГ до областния управител, който със заповед определя продължителността на пожароопасния сезон. Очаква се тази година за област Благоевград той да започне на 1 март.
В 17-те държавни горски и ловни стопанства са оборудвани противопожарни депа, като предстои допълнително окомплектоване с изпълнението на проект по мярка 226 ”Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности”. Четирите специализирани противопожарни автомобила с висока проходимост са в техническа изправност и готовност да действат. Всички териториални поделения са изградили заложените по план минерализовани ивици и лесокултурни прегради, които препятстват разпространението на огъня.
Да се предприемат мерки за почистване и осигуряване на проходимост на камионните пътища на териториите на стопанствата, както и да продължи връчването на декларации срещу подпис и инструктаж на рискови ползватели на земи и имоти, граничещи с държавните горски територии, са част от препоръките на проверяващите.