Над 36 екологични организации ще участват вд работна среща, организирана от министерството на околната среда и водите. Дискусията е насрочена за 12 и 13 февруари (четвъртък и петък) в София и в нея ще участват представители от басейновите дирекции към екоминистреството и природозащитни неправителствени организации. Темата е актуализация на плановете за управление на речните басейни (ПУРБ). Участниците в срещата, която за първи път обединява институции и организации в сътрудничество за качествено управление на реките, ще бъдат приветствани от министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. Целта на работната среща е да се подобри взаимодействието между администрацията и неправителствените организации за постигане на общ подход при разработването на плановете за управление на речните басейни.
„Незаконният и нерегламентиран добив на инертни материали от реките, масовото премахването на крайречна растителност и лошо планираното препречване на речните корита с баражи и мини ВЕЦ са само част от причините за тежките загуби и множество опасни явления в и около речните басейни“, коментира Иван Христов, ръководител на програма „Води“ на WWF.
От „Прозрачни планини” напомнят, че през 2010 г. в екологичните оценки на плановете за управление са заложени адекватни мерки, които да намалят негативния ефект от мини ВЕЦ върху реките.
В следващите няколко години обаче самите планове и техните мерки не са добре координирани и това, както и липсата на опит, пречи на ефективното им прилагане. Тъй като през 2015 г. предстои актуализация на плановете за басейните, тези проблеми могат да бъдат решени, така че в България да останат живи реки.
Екипът на „Прозрачни планини” се надява на успешно сътрудничество с МОСВ и отделните Басейнови дирекции и в тази връзка предлага своите идеи за решение на сегашните проблеми с мВЕЦ-овете на електронната платформа за обсъждане на ПУРБ - www.prozrachniplanini.org.
В семинара ще се разискват следните теми:
• План-график за разработване на вторите ПУРБ;
• Междинен преглед на установените значими проблеми при управлението на водите;
• Участие на обществеността и взаимодействие със заинтересованите страни;
• Представяне на основните теми, които се очакват да бъдат актуализирани в ПУРБ (напр. типология, ВТ, зони за защита, натиск);
• Реално прилагане и контрол на мерките, включени в първите ПУРБ (включително издаваните разрешителни) и информация за постигнатия ефект върху състоянието на водните тела;
• Срещнати проблеми в работата на басейновите дирекции и техните възможни решения;
• Оценка на нормативната база и възможни посоки за оптимизация;
• Обща оценка на натиска от МВЕЦ, изземване на инертни материали и прочистване на речните корита в съответния басейнов район;
• Обща информация относно типовете хидроморфологичн натиск в съответния район;
• Обща информация относно изготвянето на ПУРН, координацията с ПУРБ и възможностите за екологосъобразни решения относно превенцията на наводнения.
Сред поканените са WWF България, СДП „Балкани”, Сдружение "Байкария, „Училище за природата – Влахи“, Федерация “Зелени Балкани” , Пловдив, Асоциация на парковете, Фондация "Земя Завинаги" и др.