Европейските депутати и еврокомисарят по социалните въпроси Мариан Тисен обсъдиха вчера най-новия план за осигуряване на 1 млрд. евро за изпълнени на младежката инициатива за заетост през 2015 година, съобщиха от пресцентъра на Европарламента. С мнозинство е подкрепена идеята за увеличаване на размера на предварителното финансиране на проекти за намаляване на младежката безработица, както и на разработването на дългосрочни мерки и провеждането на структурни реформи. Парламентът и Съветът на министрите трябва да изменят правила на Европейския социален фонд до лятото на 2015 г., за да може промените в Младежката инициатива за заетост да влязат в сила още през тази година. Евродепутатите наблегнаха на необходимостта ЕС да действа бързо, за да се намали броят на младите безработни, достигнал 7,5 млн. души в цяла Европа. В най-тежко засегнатите райони особено в Южна Европа безработицата достига до 50% при 15-24 годишните.
Европа може да загуби цяло поколение млади хора, защото те не са в състояние да започнат самостоятелен живот и да развият творческия си потенциал, заявиха депутатите. Някои от взелите думата изразиха съмнения в способността на страните членки да използват средствата ефективно и да подпомогнат създаването на дългосрочни работни места, вместо да изхарчат парите за „бързи и временни“ решения.
Европейските страни в момента въвеждат мерки по плана „Гаранцията за младежта“, които целят ограничаване на младежката безработица чрез по-плавен преход от училище към работа. Финансирането по Младежката инициатива за заетост допълва парите от Европейския социален фонд (ЕСФ) в държавите членки с региони, където младежката безработица надвишава 25%. По този начин предварителното финансиране за държавите членки на ЕС би се увеличило тридесет пъти за 2015 г. и би подкрепило усилията им за осигуряване на заетост за 650 хиляди младежи.
Комисарят с ресор заетост, социални въпроси, умения и трудова мобилност Мариан Тисен обясни, че през настоящата година трябва да бъде направено предварителното освобождаване на 1 млрд. евро или една трета от общата сума за периода 2014-2020 г., тъй като схемите на Младежката инициатива тръгнаха сравнително бавно след старта си през 2013 година. Тя обеща строги проверки и оценки на проектите и заяви, че мярката няма да засегне плащания по други фондове.
Размерът на финансирането по линия на инициативата за България възлиза на 55,188,745 евро за периода 2014-2015 г. С увеличеното предварителното финансиране ще достигне 16,556,624 евро.