Начало » Важно за фермера » Животновъдство
27.01.2015 г.

Готова е тарифата за профилактиката по животните през 2015 г.

Проекти

Farmer.bg

Министерството на земеделието е готово с тарифата за определяне на цените, по които ще се извършват ваксинациите от националната профилактична програма и програмите за надзор и ликвидиране на болестите по животните през 2015 г., съобщиха от ведомството. Това са държавните средства, които ще получават ветеринарните лекари и диагностичните лаборатории, сключили договор по националната профилактична програма, се посочва в проекта. Той е качен на интернет страницата на министерството на земеделието и след съгласуване с бранша се очаква да влезе в сила. Програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните се осъществява за сметка на държавния бюджет под формата на държавна помощ, която се одобрява от Европейската комисия.

Помощта се предоставя на животновъдите чрез предоставяне на субсидирани услуги от ветеринарни лекари за диагностичните изследвания на животните.

За извършване на ваксинация на едро преживно животно (ЕПЖ) и за въвеждане в Интегрираната информационна система (ВетИС) на агенцията по храните на ветеринарите ще се плаща за едно животно по 2,00 лв. Същата е таксата за еднокопитно животно (ЕКЖ) плюс въвеждане в Интегрираната информационна система (ВетИС).

За дребно преживно животно (ДПЖ), за свине (СВ) и за въвеждане във ВетИС - за едно животно ще се плаща по 1,00 лв., за ваксинация на птици (очно-назално) се заплаща по 0,20 лв., а за ваксинация срещу бяс по разпореждане от БАБХ и въвеждане на данните във ВетИС за едно животно по 3,00 лв.

За извършване на алергично изследване за туберкулоза на:

1. едри преживни животни (ЕПЖ) и въвеждане на резултатите във ВетИС от извършеното мероприятие се заплаща - за едно животно по 10,00 лв.;

2. свине (СВ) и въвеждане на резултатите във ВетИС от извършеното мероприятие се заплаща- за едно животно по 5,00 лв.;

3. птица - за една птица по 2,00 лв.

За вземане и изпращане на проба за бактериологично и вирусологично изследване се заплаща:

1. за проба от ЕПЖ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

2. за проба от ДПЖ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

3. за проба от СВ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

4. за проба от птици - за една птица по 1,00 лв.;

5. за проба от ЕКЖ и въвеждане на данните във ВетИС - за едно животно по 2,00 лв.;

6. за проба от пчелни семейства за гнилцови заболявания и за болестта нозематоза - за една проба по 2,00 лв.;3

За вземане и изпращане на кръвна проба за серологично или вирусологично изследване се заплаща:

1. за проба от едно животно и въвеждане на данните във ВетИС - по 4,00 лв.;

2. за проба, взета от една птица - по 1,00 лв.

За вземане, изпращане и въвеждане на данните във ВетИС на проба от мозъчен ствол за ТСЕ от видовете и категориите животни се заплаща по 15,00 лв. за една проба, взета от ЕПЖ или от ДПЖ.

За вземане и изпращане на клоакална и/или трахеална тампон-проба или на фекална проба от птица се заплаща по 0,50 лв. за една проба.

За извършване на клиничен преглед на пчелни семейства за гнилцови заболявания и нозематоза се заплаща за едно пчелно семейство по 1,00 лв.

За извършване на клинични обследвания за остри заразни заболявания, в т. ч. класическа чума по свинете (КЧС), шап по чифтокопитните животни и син език, попълване на чек-лист и въвеждане във ВетИС на извършеното мероприятие се заплаща по 4,00 лв. за един животновъден обект.

За въвеждане на информация във ВетИС от извършена идентификация на животните в животновъдните обекти в законоустановените срокове за ЕПЖ, ДПЖ и СВ се заплаща по 1,00 лв. за едно животно.

За извършване на идентификация на животните в животновъдните обекти в законоустановените срокове и за въвеждане на данните във ВетИС за ЕКЖ се заплаща по 5,00 лв. за едно животно.

За изготвяне на заявка за подмяна на лазерно надписани идентификационни марки за ЕПЖ и за въвеждане на данните във ВетИС се заплаща по 1,00 лв. за едно животно.

За въвеждане на данните във ВетИС от извършената идентификация при подмяна на паднали идентификатори за ДПЖ и СВ се заплаща по 1,00 лв. за  едно животно.

С тарифата се определят и цените, които се заплащат на ветеринарните лекари на акредитираните диагностични лаборатории за извършените от тях мероприятия, свързани с държавната профилактична програма е програмите за надзор и ликвидиране на болестите по животните за 2015 г.

Плащането се извършва от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) до размера на утвърдения от управителния съвет (УС) на ДФЗ бюджет по схемата за държавна помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани за 2015 г. след представяне на отчетни документи за проведените мероприятия, заверени от съответната Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ).

За изследване за антраксни бацили и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС (Реакция преципитация (РП) - тип Асколи) чрез топла или студена асколи реакция за една проба се заплаща 10,00 лв.

За изследване при инфекции и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС – (Класическа микробиология - култивиране, изолиране и типизиране на причинителя) се заплаща за една проба 12,00 лв.

За изследване при бактериални инфекции и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС - Реакция за свързване на комплемента (РСК) за преживни животни и свине, се заплаща за една проба 13,00 лв.

За изследване при бактериални инфекции и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС - Реакция за свързване на комплемента (РСК) за еднокопитни животни, се заплаща за една проба 18,00 лв.

За изследване при метода ELISA и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00 лв.

За изследване по метода Бърза аглутинация (Розбенгал тест (РА) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 6,00 лв.

За изготвяне на имунодифузионен тест при бактериални и вирусни заболявания (Имунодифузионен тест (АГИД) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00 лв.

За изследване по метода Микроаглутинация (Реакция микроаглутинация) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 5,00 лв.

За изследване серологични и вирусологични (Полимеразно верижна реакция (PCR) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 23,00 лв.

За изследване чрез бърза аглутинация (Аглутинация (РВХА) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 10,00 лв.

За изследване на пряка имунофлуоресценция на хистосрезове и ламели с клетъчни култури (Пряка имунофлуоресценция (ДИФ) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00 лв.

За изследване на вируснеутрализация (ВН) и въвеждане на резултатите от лабораторните анализи във ВетИС се заплаща за една проба 20,00лв.

Цените на лабораториите за извършените анализи по този раздел включат стойността на диагностикумите. Извършените анализи се заплащат след въвеждане на резултатите от съответната лаборатория във ВетИС.

 

Готова е тарифата за профилактиката по животните през 2015 г.
10344
 

Последни материали
Виж
До 22 април е отворен прием за подпомагане на занаяти в селските райони
Образци на възраженията се генерират автоматично до 7 февруари 2025 г.
Фермерите могат да се запознаят с обхвата на проекта на слой Физически блокове в СЕУ
Вече пазарната конюнктура определя износа, а не логистичните ограничения
Цялото зърно е печелившо за украинските фермери за пръв път през войната
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
Свързани материали
Виж
Становище на 17 браншови организации
Бизнесът с храни оспорва новите такси, предложени от Агенцията по храните
Втора част
Новите таксите, събирани от БАБХ за контрола върху храните
Тарифата се обсъжда до 2 септември
С увеличените такси БАБХ вдига годишните си приходи до 20 млн. лв.
Отменя старата тарифа, приета с постановление на МС през 2013 година
Влезе в сила нова тарифа за таксите в системата на агенцията по горите
Таксите не са променяни 7 години
По новата тарифа за одобрение на препарати за растителна ще се плащат 21 хиляди лева
За профилактичната програма
С 19,3% се вдигат тарифите на ветеринарите през 2024 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини