След една година на неуспешни опити да бъде избран одитор на разплащателната агенция днес министерството на земеделието определи за победител „Делойт България” (Deloitte). Консултантската компания спечели с най-ниската оферирана цена от 539 хиляди лева без ДДС пред „Кей Пи Ем Джи”(KPMG), чието предложение беше 590 хил. лв. без ДДС, съобщи зам. министърът на земеделието и храните Васил Грудев. Като припомни, че министерството на земеделието предложи минимална цена от 1,2 млн. лв., той определи постигното като изключителен успех, още повече, че победителят ще трябва да се справи с счетоводните одити за изключително кратък срок. Експертите ще проверяват както изплатените средства по директните плащания, така и по програмата за селските райони. Общият ресурс, който страната получи за периода октомври 2013 – октомври 2014 г. е в размер на 1,8 млрд. лв.
„Нашето искане е компанията да извърши проверките по плащанията до 30 януари 2015 г. и засега няма отстъпване от тази дата” обясни Грудев. Преди седмица той припомни, че се водят преговори с Брюксел за евентуална отсрочка за внасяне на окончателния доклад в Европейската комисия. През септември Брюксел вече направи една открочка спрямо нас, когато служебният кабинет обясни проблемите с провалените обществени поръчки при предишното управление.
Въпреки че и сегашната процедура може да бъде обжалвана от останалите двама участници в директните преговори, според Грудев сегашният избор по всяка вероятност няма да бъде оспорван.
В процедурата по пряко договаряне покана беше отправена до представителствата на четирите големи международни сертифициращи компании „Ърнст енд Янг“ (Ernst & Young), „Кей Пи Ем Джи”(KPMG), „Делойт България” (Deloitte) и „ПрайсуотърхаузКупърс“ (PricewaterhouseCoopers).
Последната компания се отказа от участие. Оферти подадоха останалите три. Предложението на „Ърнст енд Янг“ е било най-високо – в размер на 1,080 млн. лв. и през последната седмица компанията не е намалила офертата.
Самата "Делойт" беше одитор на фонд "Земеделие" до октомври 2013 г. След като петгодишният й договор изтече, предишната власт не успя да избере сертифициращ одитор, което постави България в позицията на единствената европейска държава без контролен орган по изразходваните средства.
Законово втората компания "Кей Пи Ем Джи" има 10-дневен срок за обжалване. „Информирахме компаниите за днешния избор по електронен път, но не сме получили възражения. Разбира се, те имат право да използват законовия срок за възражения, затова и договорът ще бъде сключен след неговото изтичане”, посочи още Грудев.