Министерството на земеделието е подготвило проект на наредба за следдипломно обучение в областта на ветеринарната медицина, което да осигури краткосрочни образователни схеми за кадрите от системата на Българската агенция по безопасността на храните. Предложението за следдипломното обучение идва от страна на агенцията по безопасност на храните (БАБХ), Българския ветеринарен съюз (БВС) и Съюза на ветеринарните лекари в България (СВЛБ). Организацията ще става по план, одобрен от министъра на земеделието, като са предвидени три вида обучения -начално краткосрочно обучение на служители при започване на работа в
системата на БАБХ (встъпително обучение), периодично краткосрочно, което поддържа нивото и повишаващо квалификацията обучение на служители и на лица извън системата на БАБХ и дългосрочно обучение на служители от системата на БАБХ за придобиване на специализация в областта на ветеринарната медицина.
Обучаващите институции могат да разширяват вида на придобитата професионална квалификация за ветеринарни лаборанти, техници и „техник-технолози по качеството на храни и напитки.
Българската агенция по безопасност на храните ще води регистър на
служителите си, получили специализация в областта на ветеринарната медицина, гласи още наредбата.
Обучението за придобиване на специализация продължава 18 месеца (три семестъра), от които не по-малко от една трета се пада на практическото
обучение. На ветеринарните лекари, които вече имат призната специализация и придобиват нова, може да им се зачете част от обучението по признатата специализация при условия и по ред, определени от висшето училище.
За обучение могат да кандидатстват и чужденци, на които са признати висше образование и професионална квалификация по ветеринарна медицина, както и предходна специализация, ако притежават подобна.
Финансирането на курсовете за следдипломното обучение и за придобиване на специализация в областта на ветеринарната медицина е за сметка на заявителя, който може да бъде физическо или юридическо лице. Размерът на таксите за обучение се определя от обучаващата институция и се заплаща в началото на всеки семестър в случаите преди започването на курса.