За пети път тази година частно практикуващите ветеринарни лекари изразяват професионалното си възмущение от липсата на държавна политика по отношение на здравеопазването на животните, предизвикала незапомнено по рода си разпространение на заболяването „син език”, нанесло огромни щети на фермерите.
Въпреки че служебният кабинет успя да договори с ветеринарния съюз по-високи тарифи за извършване на имунопрофилактиката, представителите на гилдията настояват за цялостно преосмисляне на дейността на Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ). Според лекарите администрацията е принизила ветеринарната дейност, затова настояват за оставката на цялото ръководство на ведомството и за отделяне на здравеопазването на животните като служба към агроминистерството. С този апел те протестираха днес пред сградата на министерството на земеделието и храните.
„Ако досега ветеринарните лекари протестираха с искане за чиновнически оставки, днес сме тук, за да изкажем възмущението си от принизяването на професията и безсилието на държавната администрация да овладее опасните болести по животните като „син език” и туберкулоза по говедата”, коментира за Farmer.bg главният секретар на Българския ветеринарен съюз Илия Чобанов.
Според ветеринари липсата на адекватна реакция при появата на първите огнища на „син език” в Ямоблско е причина болестта да добие такава неописуема мащабност в разпространението.
„Оставиха агенцията без професионалисти и за трите години от създаването й нещата в сектора се влошават драматично”, посочи и Станьо Габаров, председател на ветеринарния съюз в Ямбол. Според него липсата на диалог с хората от реалния бизнес е причина за огромните проблеми, които се трупат в животновъдството.
„Не вярвайте на данните от агенцията за броя на умрелите от „син език” животни”, коментира и ветеринарният лекар от Разград Николай Иванов. Официалната статистика сочи за 15 хиляди унищожени животни, но само по данни от екарисажите във Варна и Шумен става ясно, че са транспортирани около 50 хиляди овце, обясниха ветеринари.
Не по-добро е състоянието и с туберкулозата по говедата, в резултат на която за последните 6 месеца само в Разградско са заклани 350 крави, обясни още Николай Иванов.
„Големият проблем е, че огнищата бяха забелязани още прези 2012 г., но в агенцията по храните потулиха проблема”, посочи още ветеринарят. Експертите са притеснени и от факта, че няма яснота къде е отишло месото и млякото от болните животни, защото туберкулозата е заразна и за хората, ако тази храна е продавана незаконно.
Ветеринарите остро разкритикуваха и тихомълком прокараната заповед на ръководството на агенцията по храните всички лабораторни анализи, които се извършват от държавните лекари, да минават вместо през 6-те държавни лаборатории, през една частна лаборатория в Сливен.
Днес министърът на земеделието Васил Грудев се срещна с протестиращите, като изслуша голяма част от техните аргументи. На този етап единственото, което кабинетът би могъл да направи, е да предложи промени в наредбата за тарифата за профилактичните дейности. Тези промени обаче ще са валидни за следващата година, тъй като през тази държавните лекари вече са приключили с изследванията.