За целта са подходящи сортовете: от типа капия - Бяла капия, Златен медал, Албена, Люлин, Хебър, Сиврия; от типа долма - Калинков 805/7, Бял калинков; от дребноплодните - Джулюнска шипка, Пловдивска шипка и други.
За производството на разсад семената се засяват около 20-25 януари за Петричко-Санданския район, 25-30 януари - за Южна България, и от 1 до 5 февруари - за Северна България и по-хладните райони на страната.
Сеитбената норма е 10 г семена за 1 кв. метър. За добиването на разсад за 1 декар са нужни 100-120 грама семена. Семената поникват за 10-12 дни. Дотогава температурата в култивационното съоръжение се поддържа в границите на 22-25 градуса, а след това се понижава за около две седмици при облачно време до 19 градуса и през нощта - до 16 градуса.
През март разсадът се пикира в парници, полиетиленови тунелчета или оранжерии във фаза втори същински лист. Пикира се на разстояния 8х8 см по едно растение или 10х5 - по две растения. До изнасянето им на полето главната грижа е поддържането на оптимален температурен режим, проветряване, подхранване (при нужда), подсипване с торопочвена смес (при изтегляне на разсада) и закаляване. Получава се добър разсад, ако стъблото е здраво и добре развито, дълго около 20 см, междувъзлията са къси, а кореновата система е нормално развита. Оттук нататък следва засаждането на полето и добрите грижи през вегетацията.