Вчера Европейската комисия е публикувала официалното съобщение, с което нарежда на България да възстанови отпуснатата в периода януари 2007 – 27 януари 2009 г държавна помощ, предоставена под формата на заменени гори на фирми и частни лица.
Това съобщи в Брюксел министърът на земеделието и храните Васил Грудев.
Процедурата за проверка започна през 2008 г. по сигнал на българските природозащитни организации, които поискаха съдействие от ЕК срещу неправомерните заменки, довели до изсичане на огромни територии по Черноморието и планинските курорти.
В жалбата тогава бяха описани случаи на замени на гори в района на Несебър, Балчик, Бяла, Камчия, Обзор, Боровец, Пампорово, Смолян, Витоша, Батак и Берковица. Много замени са извършени преди влизането на България в ЕС, а след това са направени най-малко 132 замени за 26 656 декара държавни гори, от които 4131 декара (15 замени) към 2010 г. вече бяха изключени от горския фонд на страната.
Земеделският министър Грудев уточни вчера, че самата оценка на държавната помощ тепърва предстои. Процесът ще отнеме време, защото изчисленията ще се правят поотделно за всяка сделка. Голяма част от документацията по тези сделки е в прокуратурата, която ги разследва от 2010 г.
Без да се ангажира с конкретни цифри за размера на щетите, Грудев обясни, че всяка прогноза на този етап би повлияла върху оценките, затова се въздържа от коментар.
След като бъде определена сумата, страната трябва да възстанови неправомерно отпусната помощ в 12-месечен срок.
През 2009 г., когато скандалът гръмна, беше определено, че България трябва да възстанови 55,205 млн. евро само за 15 от представените 47 разпоредителни сделки, при които бяха доказани неправомерно ниски цени на замените.
Ако се направи подобна сметка за всички над 130 извършени замени, по неофициални данни сумата би могла да набъбне до 1.5 млрд. лв.