Начало » Новини » Коментари
12.08.2014 г.

По обвързаната подкрепа ще има субсидии за 15 вида зеленчуци и плодове

Нотификации за директни плащания

Farmer.bg

Стопани, които отглеждат най-малко 5 декара със зеленчуци, ще бъдат подпомагани допълнително по линията на директните плащания, като неокончателният (индикативен) размер на субсидията ще бъде 374,32 евро за хектар в рамките на една календарна година.

Това е записано в нотификацията за прилагането на схемата за обвързана подкрепа за зеленчукопроизводителите, която България изпрати за съгласуване в Брюксел и по която страната тепърва ще преговаря с евроекспертите, съобщиха от министерството на земеделието.

Тази помощ ще се прилага само за отглеждане на 15 от основните зеленчуци и плодове (не от дървестни видове), произвеждани в България, при които има изразен срив и дефицит на пазара. Изрично условие е минималният размер на един парцел, заявен от фермера, да не пада под 1 дка, поясняват експерти.

В списъка със зеленчуците са включени неоранжерийните домати, пипер, краставици, корнишони, зеле, стар лук, патладжани, моркови, грах, зелен фасул, чесън, картофи, дини, пъпеши и тикви. В този списък не влизат зелунчуците, при които през последните години се отчита ръст в производството.

Годишно България може да заявява за подпомагане максимум 38 024 хектара (380 240 дка) със зеленчуци, като този размер е изчислен въз основа на площите със зеленчуци, регистрирани в страната през последните години. Според данните на агростатистиката през 2009 г. в страната са произвеждани зеленчуци върху 34 673 ха, а през 2013 г. – върху 30 843 ха.  

Важно изискване към фермерите, от което зависи размерът на получаваната от тях субсидия по тази схема, е минимален добив, който трябва да достигат. Годишно от хектар трябва да се произвежда минимум по 14,7 тона продукция. Ако минималният добив не бъде достигнат, то размерът на субсидията се намалява, сочат инструкциите.

До 2020 г. бюджетът за подпомагане по тази схема леко нараства. По предварителни данни помощта за един хектар ще достигне 392,72 евро, което е сериозно насърчение за сектора.

Зеленчукопроизводителите ще разчитат и на държавни помощи, които получаваха и досега. Според изпратената нотификация те ще разчитат на субсидия за справяне с болестта „миниращ молец” по доматите. Средствата се дават като компенсация за поразените площи. Тази помощ се отпуска и за малки стопани, които отглежда зеленчуци на площ под 1 декар.

Картофопроизводителите също ще получават компенсации при нападение на посевите от така наречените „телени червеи” по картофите.

Държавни помощи ще получават и стопаните, които преминават от конвенционално към биопроизводство. Подобни компенсации ще има и по програмата за селските райони, затова е важно контролните органи за направят разграничение, така че да няма припокриване на този вид помощ.

 

 

 

По обвързаната подкрепа ще има субсидии за 15 вида зеленчуци и плодове
16658
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Втора част от поредицата
Ставки за обвързаната подкрепа за високопланински овце и кози – промени в Стратегическия план
Плащанията ще станат още днес
Плащат протеиновите култури с по-висока ставка от 2022 г.
Сигнал
Овощари и градинари отчаяно се нуждаят от обвързаната подкрепа сега
Казус с продължение
Административен мор оставя без обвързана подкрепа кравеферми с история
За кандидатите по обвързаното подпомагане
Калкулаторът за преобразуване на семена в грамове при зеленчуците е качен на страницата на ДФЗ
Промени в Стратегическия план - втора част
По-голяма обвързана подкрепа за оранжерии, лук, чесън и картофи от 2024 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини