Начало » Важно за фермера » Животновъдство
10.11.2004 г.

Нови данни за Лаймската болест

Куцота и артрити по кучетата и хората се причиняват от спирохета. Разнообразните прояви на Лаймската болест може да заблудят за други заболявания

Много ловци и овчари споделят, че често кучетата им получават тежка куцота, която ги прави негодни за лов и работа. Жителите на много планински селища също се оплакват от ставни заболявания. Част от причините, които причиняват тези заболявания, бяха разкрити през 1977 г. край селището Лайм в щата Кънектикът, САЩ, като резултат от изследването на голям брой деца с признаци на артрити. Установи се, че болестта е инфекциозна, пренася се от кърлежи и бе наречена LYME DISEASES - ЛАЙМСКА БОЛЕСТ.

Пет години по късно Бургдьорфер изолира една спирохета, която причинява това заболяване и бе наречена BORRELIA BURGDORFERI SENSU LATO. Последвалите интензивни проучвания на медицински и ветеринарни бактериолози доказаха, че тази инфекция има и сродни причинители и е широко разпространена не само в Америка, но и в Европа и в останалия свят. Тя причинява сериозни болестни страдания - артрити, нефрити, нервни и сърдечни смущения при кучетата и хората. Така само през 1982 г. в 47 щата на САЩ бяха регистрирани 50 000 случая на тази болест по хората. У нас тези инфекция бе установена при много болни хора и изследванията на д-р Ива Христова от ИЗПБ показаха, че тя е широко разпространена.

Проучванията през последните години показаха, че тази патогенна спирохета има най малко 5 антигенни варианти. Доказани бяха и сродни борелии, които са също болестотворни. Установи се, че те имат общи антигени и с други спирохети и дори с някои лептоспири, което прави серологичната им диагностика доста трудна и често неточна. Причинителите на болестта са неустойчиви във външната среда, но се размножават, съхраняват и предават от кърлежите Ixodes ricinus и Ixodes scapularis. Тези кърлежи имат двугодишен цикъл на развитие, а борелиата се пренася и в инфектираните нимфи. Тя циркулира предимно между кърлежите и редица дребни гризачи в природата - мишки, лалугери, зайци и пр. Данни на американски автори показват, че в заразените райони и местности около 25 на сто от наличните кърлежи са заразени.Ето защо над 75 на сто от кучетата в тези райони имат антитела срещу тази борелиа.

Заболяването при кучетата

Голяма част от кучета боледуват от седмица до 2 месеца след кърлежовото ухапване. На мястото на инокулацията се наблюдава само слабо зачервяване. Различават се няколко прояви на инфекцията. Най-тежкото развитие на инфекцията е бъбречният синдром. Развиват се тежки общи симтоми - температура с увеличаване на лимфните възли и подуване на ставите и засилваща се бъбречна недостатъчност - албуминурия и намаляване на урината. След 7-10 дни по-късно най-често се стига до фатален край. Наблюдават се и слаби кожни лезии. Друга по-късна проява е полиартритът, който може да хронифицира и да се изявява с болезнено куцане. Заболяването на бъбреците се съпровожда и с подкожни едеми и с куцане. Тази форма обикновено се смесва със симптомите на ганата. Част от животните прекарват инфекцията леко или безсимптомно. Болните кучета не могат да заразят хората пряко, но те носят инфектираните кърлежи в къщите и жилищата. Котките също показват подобни симптоми, но с по-леко протичане. Антитела срещу борелиата са доказани и у други домашни животни, но клиничните прояви не се проучени. Може да се обобщи, че Лаймската болест не е рядко заболяване, но разнообразните му клинични прояви заблуждават лекарите и стопаните, особено при кучетата. А тя е голям, но неподозиран проблем особено за ловните кучета. Лабораторната диагноза е също трудна и несигурна. Серологичното изследване често е неспецифично, защото борелиата има общи антигени със сродни спирохети.

Заболяването при хората

ри хората болестта се развива бавно в три периода. Около 3 до 30 дни след кърлежовото ухапване на това място в 80 на сто от случаите се появява зачервяване, което бавно и безболезнено се разширява. Тази мигрираща еритема може да достигне диаметър до 50 см. След 1 до 24 месеца при част от хората се появяват и късните признаци на инфекцията. Първоначално се появяват нервни симптоми - менингити и други нервни смущения, заедно със сърдечни увреждания и дори миокардит. Още по- късно се развиват и ставни увреждания, артрити, които хронифицират. В ставните капсули се доказват спирохети. Част от заразените хора прекарват инфекцията безсимптомно или съвсем леко. Може да се предположи, че голям брой от кучетата и хората, обитаващи полупланинските и горските райони на страната ни, са застрашени от тази коварна инфекция. Затова специалистите трябва да обръщат серозно внимание на всяко съмнение за Лаймска болест.

Положителен факт е обстоятелството, че нейният причинител е високочувствителен към много антибиотици - доксацилин, азитромицин, цефотаксин, пеницилин и др., които трябва да се прилагат продължително - 10-15 дни. Преди всяко излизане на лов кучетата трябва да се третират с репеленти и противокърлежови средства - Frontline и др. Това е необходимо, особено когато има кърлежова вълна. Освен това в чужбина се разработени и няколко ефективни ваксини, които трябва да намерят приложение и у нас особено при ловджийските и стражевите кучета.

Нови данни за Лаймската болест
12957
 

Последни материали
Виж
Процъфтява производството на мед в Африка
Откриха птичи грип във ферма с 27 545 кокошки носачки
336 фермери получиха над 26 млн. лева по еко схемата за биологично животновъдство
До 26 юни може да поискате удължаване на срока за изпълнение до края на годината
Започна прием на искания за удължаване на срока за изпълнение на проектите по две процедури от НПВУ
Строи допълнителен цех в мандрата
Недко Митев разширява и модернизира млечната си крепост в с. Овчарово
Правителството одобри 900 хиляди лева за авариен ремонт на язовир „Панчарево”
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини