Начало » Важно за фермера » Животновъдство
10.11.2004 г.

Нови данни за Лаймската болест

Куцота и артрити по кучетата и хората се причиняват от спирохета. Разнообразните прояви на Лаймската болест може да заблудят за други заболявания

Много ловци и овчари споделят, че често кучетата им получават тежка куцота, която ги прави негодни за лов и работа. Жителите на много планински селища също се оплакват от ставни заболявания. Част от причините, които причиняват тези заболявания, бяха разкрити през 1977 г. край селището Лайм в щата Кънектикът, САЩ, като резултат от изследването на голям брой деца с признаци на артрити. Установи се, че болестта е инфекциозна, пренася се от кърлежи и бе наречена LYME DISEASES - ЛАЙМСКА БОЛЕСТ.

Пет години по късно Бургдьорфер изолира една спирохета, която причинява това заболяване и бе наречена BORRELIA BURGDORFERI SENSU LATO. Последвалите интензивни проучвания на медицински и ветеринарни бактериолози доказаха, че тази инфекция има и сродни причинители и е широко разпространена не само в Америка, но и в Европа и в останалия свят. Тя причинява сериозни болестни страдания - артрити, нефрити, нервни и сърдечни смущения при кучетата и хората. Така само през 1982 г. в 47 щата на САЩ бяха регистрирани 50 000 случая на тази болест по хората. У нас тези инфекция бе установена при много болни хора и изследванията на д-р Ива Христова от ИЗПБ показаха, че тя е широко разпространена.

Проучванията през последните години показаха, че тази патогенна спирохета има най малко 5 антигенни варианти. Доказани бяха и сродни борелии, които са също болестотворни. Установи се, че те имат общи антигени и с други спирохети и дори с някои лептоспири, което прави серологичната им диагностика доста трудна и често неточна. Причинителите на болестта са неустойчиви във външната среда, но се размножават, съхраняват и предават от кърлежите Ixodes ricinus и Ixodes scapularis. Тези кърлежи имат двугодишен цикъл на развитие, а борелиата се пренася и в инфектираните нимфи. Тя циркулира предимно между кърлежите и редица дребни гризачи в природата - мишки, лалугери, зайци и пр. Данни на американски автори показват, че в заразените райони и местности около 25 на сто от наличните кърлежи са заразени.Ето защо над 75 на сто от кучетата в тези райони имат антитела срещу тази борелиа.

Заболяването при кучетата

Голяма част от кучета боледуват от седмица до 2 месеца след кърлежовото ухапване. На мястото на инокулацията се наблюдава само слабо зачервяване. Различават се няколко прояви на инфекцията. Най-тежкото развитие на инфекцията е бъбречният синдром. Развиват се тежки общи симтоми - температура с увеличаване на лимфните възли и подуване на ставите и засилваща се бъбречна недостатъчност - албуминурия и намаляване на урината. След 7-10 дни по-късно най-често се стига до фатален край. Наблюдават се и слаби кожни лезии. Друга по-късна проява е полиартритът, който може да хронифицира и да се изявява с болезнено куцане. Заболяването на бъбреците се съпровожда и с подкожни едеми и с куцане. Тази форма обикновено се смесва със симптомите на ганата. Част от животните прекарват инфекцията леко или безсимптомно. Болните кучета не могат да заразят хората пряко, но те носят инфектираните кърлежи в къщите и жилищата. Котките също показват подобни симптоми, но с по-леко протичане. Антитела срещу борелиата са доказани и у други домашни животни, но клиничните прояви не се проучени. Може да се обобщи, че Лаймската болест не е рядко заболяване, но разнообразните му клинични прояви заблуждават лекарите и стопаните, особено при кучетата. А тя е голям, но неподозиран проблем особено за ловните кучета. Лабораторната диагноза е също трудна и несигурна. Серологичното изследване често е неспецифично, защото борелиата има общи антигени със сродни спирохети.

Заболяването при хората

ри хората болестта се развива бавно в три периода. Около 3 до 30 дни след кърлежовото ухапване на това място в 80 на сто от случаите се появява зачервяване, което бавно и безболезнено се разширява. Тази мигрираща еритема може да достигне диаметър до 50 см. След 1 до 24 месеца при част от хората се появяват и късните признаци на инфекцията. Първоначално се появяват нервни симптоми - менингити и други нервни смущения, заедно със сърдечни увреждания и дори миокардит. Още по- късно се развиват и ставни увреждания, артрити, които хронифицират. В ставните капсули се доказват спирохети. Част от заразените хора прекарват инфекцията безсимптомно или съвсем леко. Може да се предположи, че голям брой от кучетата и хората, обитаващи полупланинските и горските райони на страната ни, са застрашени от тази коварна инфекция. Затова специалистите трябва да обръщат серозно внимание на всяко съмнение за Лаймска болест.

Положителен факт е обстоятелството, че нейният причинител е високочувствителен към много антибиотици - доксацилин, азитромицин, цефотаксин, пеницилин и др., които трябва да се прилагат продължително - 10-15 дни. Преди всяко излизане на лов кучетата трябва да се третират с репеленти и противокърлежови средства - Frontline и др. Това е необходимо, особено когато има кърлежова вълна. Освен това в чужбина се разработени и няколко ефективни ваксини, които трябва да намерят приложение и у нас особено при ловджийските и стражевите кучета.

Нови данни за Лаймската болест
12958
 

Последни материали
Виж
Международна изява за даровити юноши
Деца и младежи от 12 до 18 години ще участват в конкурс за река Дунав
Ще се проведе на 26 май в Брюксел
Позицията на България пред Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
Решения на Министерския съвет
Фонд „Земеделие“ разплати над 3,6 млрд. лв. през 2024 г.
Решения на Министерския съвет
Държавно предприятие ще стопанисва язовир в Плевенско
Решения на Министерския съвет
Монтират камери в „Български пощи“, където левовете ще се обменят в евро
С мерки за опростяване ЕК дава стимули за малкия и среден бизнес
МСП вече ще са с персонал до 750 служители – вместо до 250
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини