Ден след като министърът на земеделието Димитър Греков съобщи, че на заседанието в четвъртък 3-и юли управителният съвет на фонд „Земеделие” ще поиска оставката на изпълнителния директор Мирослав Николов, шефът на фонда обяви, че няма причини да си я подава.
В интервю за Българското национално радио Николов заяви, че ръководството е изпълнило всичките си ангажименти към земеделските производители, като е разплатило в срок европейските субсидии и по плащанията на хектар, и по селската програма.
„Искрено се надявам това да не е политическа битка за овладяване на фонда, защото това е едно от най-ресурсните ведомства с годишен бюджет от над 2 млрд. лв.”, посочи още Николов.
Той изрази недоволството от целенасочената кампания за дискредитиране на ръководството, която се води през последните месеци. „Досега тя беше безадресна, хвърляха се някакви обвинения в публичното пространство без конкретен адресат, но от вчера вече това е самият земеделски министър”, посочи Николов.
Шефът на фонда определи като странни „напъните за смяна на ръководството, броени седмици преди оставката на правителството, в момент, в който държавата е поставила под карта около 2,5 млрд. лв., които са залог за следващи авансови плащания.”
Николов се осъмни, че целта на тази атака е да се сложат послушни хора, които да осигуряват финансиране на определени политически кръгове, без да се изпълнява експертното начало във ведомството.
Николов подчерта, че през 2012-а са одобрявани проекти за скъпи коли. В момента те са редуцирани до 47 хил. лв. По думите му няма одобрен проект по ПРСР, по който ще бъде закупено луксозно превозно средство.
Под риск са голяма част от парите, още от октомври 2012-а – октомври 2013-а. Те вече са платени, но заради липсата на сертифициращ орган ЕК поиска допълнителни проверки и контроли. Фондът извършва всички тези необходими проверки.
„Ние все още не можем да удостоверим тези неща пред ЕК”, коментира Николов по повод допълнителните проверки, наложени от Еврокомисията. Той обаче е скептично настроен, че ще бъде спазен срокът, който е в края на юли, в който одитиращият орган „Делойт” ще направи исканите допълнителни проверки. Ако този срок не бъде спазени, под риск ще бъдат поставени над 1,2 млрд. евро от предходната финансова година, припомни Николов.
Ако до края на тази година не бъде избрана и фирмата, която да одитира и да бъде сертифициращ орган, разплащателна агенция, всички пари, които до момента са платени, и тази година, сумата под заплаха може да стигне няколко милиарда.