Българските земеделски производители се интересуват от новите възможности за субсидиране на иновативни проекти, които бизнесът ще подготвя съвместно с научните институти. Това съобщи за Farmer.bg изпълнителният директор на асоциацията на зърнопроизводителите Наталия Тодорова по повод възможностите за субсидиране, които фермерите ще имат по линия на мярка 16 „Сътрудничество” от новата програма за развитие на селските райони. За периода 2015 – 2020 г. по тази мярка са заделени близо 34,8 млн. евро, като целта е тези пари да помогнат на фермери с иновативни идеи да реализират проектите, които ще извършват съвместно с представители на науката.
Тъй като тази мярка е нова за Европейския съюз, Еврокомисията организира 4 международни семинари.
В началото на май в Чехия се проведе подобен семинар на тема „Създаване на оперативни групи”, в който взеха участие представители на България, Чехия, Ирландия, Холандия, Словакия и Обединеното Кралство.
В българската делегация освен представители на асоциацията на зърнопроизводителите участваха и фермери от местната инициативна група в град Раковски, както и от Национална асоциация на младите фермери в България. Сред поканените бяха още експерти от министерството на земеделието, Националната селска мрежа, Института „Никола Пушкаров”, Тракийския университет в Стара Загора, Бизнес Инкубатора в Гоце Делчев и Националната служба за съвети в земеделието.
В началото на юни се очаква представителите на браншовите съюзи да коментират проекта на програмата за селските райони. Очаква се тогава да стане ясно и какви ще бъдат таваните за субсидиране на иновативни проекти от оперативните групи.
Всяка държава-членка сама определя тези тавани. За разлика от останалите проекти тези се субсидират 100% със средства от еврофондовете. Покриват се и разходите по самата дейност на оперативните групи.