С последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, гласувани днес в парламента, депутатите въведоха исканите от бизнеса ограничения при продажбите на обработваеми земи за чужденци.
Измененията предвиждат при покупка на обработваеми терени гражданите от Евросъюза да са живяли поне 5 години в страната и да докажат с документи произхода на парите си.
В България собствениците на земеделски земи са около 2,5 млн. души, а ползвателите около 600 хил. души. С приемането на закона е решено чуждестранни юридически лица, които са извън страните членки на Европейския съюз, да не могат да купуват земеделска земя в България.
"Това се прие с пълен консенсус", съобщи председателят на парламентарната комисия по земеделие Светла Бъчварова. Законът разпорежда още, че офшорни дружества няма да имат право да придобиват българска земеделска земя.
Другото предложение беше свързано с покупката на земеделска земя от физически и юридически лица в рамките на ЕС в България и изискването те да са пребивавали поне 5 години в България, за да имат тази възможност, като освен това трябва да декларират доходите, с които купуват тази земя.
Досега в законодателството нямаше абсолютни никакви изисквания, за разлика от разпоредбите в други европейски страни, където претенциите към купувачите са бил сред най-сериозните изисквания с цел земята да се обработва, посочи Бъчварова.
Законът възстановява справедливостта по отношение на предоставянето на пасища и ливади в държавния общински поземлен фонд с предимство за фермерите, които имат животни.
С промените се дава възможност животновъдите да получават пасища и ливади без търг. Според вносителите на промените чрез измененията животновъдството ще стане по-конкурентоспособно и животновъдите ще имат възможност да получават субсидии на единица площ.