Експерти от природния парк „Странджа” прилагат мерки за възстановяване на местообитанието на редкия вид синя хвойна (Juniperus communis L.) в региона, съобщиха от агенцията по горите.
Находището на застрашения от изчезване храст е локализирано в местността Градището. До момента са разкрити едва 8 храста, за които се предполага, че са на около 140 години.
Те са си запазили генетично непроменени от дълбока древност, когато видът е бил широко разпространен в Странджа.
Лесовъдите определят като приоритет съхранението и възстановяването на тези находища, още повече че синята хвойна се е запазила единствено в тази част на Странджа, което я прави изключително ценна за България.
На 1 април започна залесяване с нови фиданки, за да се подобри естественото състояние на единственото съобщество на синята хвойна в Югоизточна България.
Този вид влиза в състава на природното местообитание от европейска значимост. Съобществата на Juniperus communis върху варовик са включени като застрашен вид в приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие, както и в приложение 1 на европейската Директива за хабитатите, с код 5130.
Попълването на находището на обикновената хвойна край Малко Търново е заложено за изпълнение по проект: DIR - 5113326-5-99 „Устойчиво управление и устройство на ПП „Странджа”, към дейност 1.2. Възстановяване на защитеното местообитание с код по Дир 92/43 и ЗБР 5130 Съобщества на Juniperus communis върху варовик в ПЗ „Градището - естествено находище на синя хвойна“ - в ДГС М. Търново.
Освен чрез засаждане на хвойнови фиданки местообитанието ще бъде възобновявано и чрез канализиране на достъпа на туристи до него, което ще възпрепятства евентуалното му антропогенно натоварване.