Експерти от министерството на околната среда и академията на науките представиха резултатите от проекта за създаване на пилотна мрежа от малки защитени територии в България по модела на растителните микрорезервати.
Той се финансира от Европейския съюз чрез финансовия механизъм за околна среда Life+. В резултат в страната е изградена мрежа от защитени територии, където ще се опазнат 47 растителни вида.
Целта е да се опазят редките и застрашени от изчезване растения от българската флора, които се намират извън съществуващите до момента защитени местности.
Специална стратегия, разработена от експертите от БАН и МОСВ, гарантира устойчивостта и развитието на мрежата.
В националната семенна генобанка в Садово е поставена и жива колекция от избрани семена и видове.
Обявявени са находищата на целевите видове за защитени местности, провеждане на ежегоден мониторинг на популациите, разработване на планове за действие за избраните видове, запазване на генетичен материал в семенни банки и в колекции, както и провеждането на информационни и обучителни дейности с природозащитна цел.
Изграждането на мрежа от малки защитени територии в България е адаптация на модела „растителни микрорезервати” (РМР) и е гъвкав подход за опазване на растителни видове. РМР представляват малки по обхват земни площи за дългосрочно наблюдение на растителни видове. Поради малката си площ, те се нуждаят от поддържащи и възстановителни действия, за да бъдат в добро състояние.
За тяхното опазване, съгласно българското законодателство, се обявяват защитни територии, с категория „защитена местност”, в които е разрешено извършване на традиционни дейности, съвместими с принципите на природо-защитата.