Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.03.2014 г.

Земеделието се нуждае спешно от инженерни кадри в напояването

Образование

Ако през следващия програмен период инвестициите в напоителни съоръжения бъдат насърчавани с приоритет и земеделските стопани се активизират по изпълнението на подобни проекти, ще се появи сериозна криза за инженерни кадри, които да проектират тези инсталации.

 

За това предупредиха преподаватели от висшите училища в страната, специализирани в подготовката на хидромелиоративни специалисти.

 

През последните две години броят на завършилите висшисти с тази специалност от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) е около 25 души, което е твърде недостатъчно за покриване на потребностите на бизнеса.

 

Това съобщи главният асистент от катедра „Хидромелиорации” в университета д-р инж. Петър Филков на семинар за поливното земеделие, организиран от компанията „Аквамат 2000”.

 

Аграрният университет в Пловдив също обучава подобни кадри, но те са специализирани в агрономство и хидромелиорации. Те не получават инженерно, а агрономическо образование и затова могат да работят само като консултанти при проектирането на поливните съоръжения съобразно културите, които ще се напояват, поясни и доц. Росица Меранзова от университета в Пловдив.

 

Поради слабия интерес към тази специалност обаче и пловдивският университет годишно дипломира около 18-20 специалиста.

 

Двата университета се допълват, така че дипломираните експерти да бъдат полезни при изпълнението на проектите на земеделците, които се нуждаят както от инженери, така и от агрономи, които знаят в кои фази от развитието на културите трябва да се напоява.

 

Компанията за търговия и монтаж на поливни съоръжения „Аквамат 2000” е на пазара от 14 години и винаги е разчитала на млади специалисти по хидромелиорации, завършили УАСГ, поясни пред Farmer.bg управителят Деян Кирязов. „Проектирането на поливните съоръжения е от изключително значение и е специфично за всеки терен. За съжаление, поради липсата на кадри все по-трудно намираме инженери, които да работят по новите проекти”, посочи още Деян Кирязов.

 

Заради климатичните промени значението на хидромелиорациите ще нараства, затова и тази професия е изключително перспективна, посочи Петър Филков.

 

Той припомни, че след като страната ни възложи на Световната банка изработването на стратегия за напояване, изпълнението на тази стратегия би трябвало да се изпълнява от подготвени кадри. Препоръката е до две три години образователната система да се промени коренно, така че бизнесът да възлага подготовката на кадрите, от които има потребност.

 

Земеделието се нуждае спешно от инженерни кадри в напояването
13339
 

Последни материали
Виж
Половината от потребностите на пазара вече се осигуряват от внос
Нарасналите разходи отказват румънските фермери от картофите
Русия обяви квоти за безмитен внос на картофи, моркови и ябълки
Насрочени са и нови търгове за зърно през следващата седмица
Йордания закупи и 60 000 тона фуражен ечемик при лек спад на цената
Протестите срещу правителствената политика в сектора продължават втори ден
Гръцките фермери спряха за кратко движението край Лариса в Тесалия
В подкрепа на конкурентоспособността на фермерите и на позицията им във веригата за доставки
Одобриха българската позиция за заседание на Съвета на ЕС по земеделие
Животните са хуманно умъртвени, разпоредена е дезинфекция на обекта
Откриха огнище на Ку-треска в стадо овце в Пазарджишко
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини