Ако от тази година България въведе допълнително плащане за стопанствата с до 300 декара земя (т.нар. „преразпределително плащане”), ще се вдигнат субсидиите на 95% от фермерите,подпомагани досега.
Това съобщи в интервю за националното радио Снежана Благоева, експерт в министерството на земеделието. Изчисленията са направени въз основа на решението, записано в проекта на наредба за специалните изисквания за участие в одобрените схеми за национални доплащания и за специфично подпомагане, качен на интернет страницата на агроминистерството на 14 февруари.
Липсата на обществено обсъждане на проекта предизвика недоволството на основни браншови асоциации, които сметнаха, че важни за агросектора политики се провеждат едностранно, без обществено обсъждане с бизнеса.
Председателят на асоциацията на земеделските производители Венцислав Върбанов обясни, че техни експерти ще подготвят анализ, за да удостоверят доколко допълнителната помощ за първите хектари наистина би подпомогнала малките стопанства, каквито са намеренията на агроведомството „или след време отново ще има констатации как българското село обезлюдява, а производството на зеленчуци се е сринало”.
Зам. председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Радослав Христов обясни, че в разговор със земеделския министър Димитър Греков е потърсил отговор на въпроса защо решението се взима без обсъждане с бизнеса, на което му било отговорено, че то е политическо.
Снежана Благоева припомни, че прилагането на схемата за преразпределителното плащане ще се взима от ръководството на министерството всяка година, като се отчита ефекта от предходното му прилагане.
Според дребни производители с подпомагането на първите декари малките стопанства наистина ще бъдат подпомогнати значително, като на декар директните плащания може да се увеличат с около 15 лв.
Според Благоева тези ставки тепърва ще се договарят с представителите на бизнеса. Тя припомни, че според еврорегламентите увеличението на субсидиите не може да превишава 45% от ставката, която фермерът е взимал досега.
Министерството на земеделието тепърва ще търси и механизми за контрол срещу стопани, които са разделили стопанството си на няколко по-малки с размер до 300 декара. Европейските регламенти бяха обявени през 2011 г., затова и всяка държава-членка трябва да има механизъм да удостовери подобни нарушения.