Румънското правителство не смята да намалява директните плащания за големите производители. Това е записано в новата аграрна политика на Румъния, представена от AgroWeekly, съобщиха от българския Институт за агростратегии и иновации.
Така в северната ни съседка се отказва да приложи ограниченията, заложени от европейското законодаталство, според които държавите от Европейския съюз биха могли да поставят таван от 150 хиляди евро при подпомагането на едно земеделско стопанство.
Българското правителство тепърва ще обсъжда с бизнеса дали ще намалява директните плащания над този таван.
Румъния ще въведе и така нареченото „преразпределително плащане”, което стопаните ще получават за първите отглеждани хектари. С въвеждането на това плащане Румъния на практика се отказва от 5-процентното намаление на годишните субсидии при тавана от 150 хил. евро на стопанство.
С подпомагането на първите хектари фермерите ще получават субсидии над базовите плащания, като целта е да стимулират средните стопанства с над 30 хектара (300 декара). Подпомагането се прилага доброволно от държавите-членки. Все още румънските власти обсъждат дали да бъдат подпомагани фермите с над 30 или с над 50 хектара.
Според еврозаконодателството средните стопанства ще получават до 65% национално финансиране над основното, което е солидно насърчение за бизнес.
Властите в Румъния ще предоставят и 13% от субсидиите за стопанства, обвързани с производството. Целта е да се насърчават животновъди и зеленчукопроизводители.
Стопаните, които инвестират в производството на протеинови култури (боб, грах, соя и др.), също ще си разпределят по 2% годишно от бюджета за директни плащания.
Малките производители също ще бъдат облекчени, като годишното плащане за стопанство ще варира от 500 до 1 200 евро.
Значително ще бъдат облекчени и процедурите за получаване на помощта от дребните фермери.
Румъния не планира прехвърляне на средства от програмата за развитие на селските райони към първия стълб. Според еврозаконодталството всяка държава-членка може да прихвърли до 15% от бюджета към първия стълб.
Подобно решение трябва да вземе и българското правителство. Според зам. министъра на земеделието Явор Гечев средствата за българската програма са ограничени, затова не е препоръчително да се отнемат срудства от ПРСР за директни плащания.
Farmer.bg ще продължи да информира за новите политики в аграрния сектор на държавите от Европейския съюз.Farmer.bg