Златната есен все още ни предоставя прекрасна възможност за работа в градината. Времето позволява на тези, които не са намерили време до сега да засадят зимния чесън, за който се хващаме рано напролет. Времето за засаждане на културата трябва да се прецени така, че да е приблизително около шест седмици преди началото на зимата. Това позволява на чесънът да се вкорени добре, но без да поникне до първия сняг.
Почвата се обработва на дълбочина 25 см за унищожаване на плевелите и подобряване на структурата. Преди обработката се внасят по 5-6 кг добре угнил оборски тор, 30 г суперфосфат и 20 г калиев сулфат за 1 кв. м. Един или два дни преди засаждане се разхвърлят и по 10-12 грама на 1 кв. м амониева селитра. Ако почвата е суха трябва предварително да се полее.
За да се предотврати развитието на болести през вегетацията, преди засаждане посадъчният материал се накисва за 2-3 часа в горещ разтвор на оцветен в розово разтвор от калиев перманганат. По-ефективно обеззаразяване може да се постигне с потапяне на скилидите за 3 минути в разтвор на сол (1 супена лъжица за 2 литра вода), след това за 3 минути в разтвор на меден сулфат (1 чаена лъжичка в 2 литра вода).
Разделянето на скилидките от луковиците се прави непосредствено преди засаждане, защото направено по-рано води до изсъхване на зачатъчните коренчета, заложени в дънцето на скилидите.
Чесънът се засажда на високи лехи, редово на разстояние 20-25 см ред от ред, а между скилидите в реда - 10-12 см. Важно е леглото за засаждане да бъде рохкаво, защото уплътнената почва ще забави развитието на корените и може да доведе до измръзване на чесъна.
Дълбочината на засаждане зависи от вида на почвата и размера на посадъчния материал. За оптимална се счита тази дълбочина, която след засаждане, над скилидката остават 3-4 см почва. fermera.bg