[B%]Farmer.bg[%B]
През следващия програмен период след 2014 г. законодателството в областта на млечния сектор в Европейския съюз трябва да укрепи договорните отношения между фермерите и преработвателите в държавите-членки, така че земеделските производители да получават по-добра цена за предлаганата суровина.
Това е обсъждано на неотдавна проведената конференция на европейската организация на браншовите съюзи в агросектор Copa-Cogeca по повод пакета от мерки, които ще се прилагат след 2014 г. в млечния сектор.
„За съжаление българските стопани отново не бяха информирани за конференция, която на практика посочва бъдещите пътища за развитието на млечния сектор”, посочва в сигнал до Farmer.bg Михаил Михайлов, представител на асоциацията на черно-шарената порода.
Според експерта фермерите са ощетени от липсата на единна говедовъдна организация и от закон за браншовите организации, които да утвърдят легитимни представители на бранша, представляващи интересите на производителите.
Новите мерки, обсъждани от членовете на европейската асоциация, са свързани с премахване на квотите за мляко през 2015 г. В резултат на това фермерите в държавите от ЕС ще бъдат изправени пред нови предизвикателства, свързани с климатичните промени, екстремните пазарни промени и нарастващите производствени разходи за произовдството на мляко.
Затова европейските браншови организации търсят алтернативни варианти за справедливи доходи, които да отговарят и на разходите за производство.
Представители на Copa-Cogeca предлагат новата политика на ЕС да наблегне на пазарните мерки. Според тях държавната интервенция и частното складиране на млечни продукти, както и интервенционната цена са подходящи инструменти за въздействие.
Други обещаващи мерки са фючърсите и осигурителната система. Договорните отношения между фермери и преработватели също е от важно значение, защото тя ще им дава възможност да се изправят срещу огромната покупателна способност на търговците.
Подобна система действа успешно на доброволен принцип във Великобритания, Белгия, Дания, Естония,Германия, Австрия, Ирландия, Холандия, Полша и на задължителна основа във Франция, Испания,Унгария, Литва, Латвия, Португалия, Словакия, Италия, Кипър, Румъния и България.
Заместник-председателят на работната група на Copa-Cogeca Томасо Абрате, който е председател и на Млечния кооператив на Италия, е наблегнал на необходимостта от сериозно насърчаване на планинското животновъдство.
Според него е важно да се насърчи и улеснява модернизирането на млечните кооперативи в селските райони, тъй като те играят важна роля за намаляване на нестабилността на пазара и подпомагат млекопроизводителите да получават по-добра цена за млякото си , особено в страни, където пазарният им дял е по-висок.
Завършвайки конференцията генералния секретар на Copa-Cogeca Пека Ресонен заяви, че "ЕС ще бъде в добра позиция да отговори на нарасналото търсене на млечни продукти на световните пазари, особено от нововъзникващите икономики, докато търговските споразумения са балансирани.
Според Михаил Михайлов фермерските организации в страната трябва да се обединят, така че общо да защитават интересите си. От досегашните си контакти с администрацията хората от сектора се увериха, че тя не е подготвена и в много случаи не работи за преодоляване на проблемите на бизнеса.
Farmer.bg е готов да представя позициите на всички представители от животновъдния бранш, които са готови да представят позицията си по въпроса.