На 18 септември 2013 година в столицата на Украйна Киев ще се проведе международна конференция, посветена на развитието на пазара на растителни масла и маслодайни семена в черноморския регион.
Farmer.bg е официален медиен партньор на събитието, като поканата беше отправена от водещата украинска аналитична агенция UkrAgroConsult,организатор на авторитетната международна проява.
Участие в Black Sea Оil Trade-2013 към днешна дата са потвърдили над 80 компании и организации от Европа, Азия и Америка. След поканените са производители и търговци от ЕС, Русия, Турция, Казахстан, Индия и Китай.
В списъка на присъстващите са записани още Асоциацията на производителите на растителни масла от Украйна (УкрОліяПром), представители на посолствата на Франция и Аржентина, швейцарските компании SGS и Aston, германският гигант Alfred C. Toepfer и холандската Nidera B.Vр1, авторитетната руска ProZerno и INTL FCStone Europe Великобретания; Dalian Commodity Exchange (Китай); InVivo (Фпанция); Omani Vegetable Oils & Derivatives Company (Оман); Elitada San. ve Tic. A.S.(Турция); Soon Soon Oilmills (Малайзия) и десетки други.
[B%]Засилващата позиция на държавите от черноморския регион в производството и търговията с маслодайни семена, растителни масла и шротове нараства, затова интересът към тази бизнес проява е голям.
Украйна и Русия заемат лидерските позиции в света по обеми на износа на слънчогледово масло, като само тези две държави извършват 70 на сто от глобалния експорт. През последните години Украйна излезе на трета позиция в света по износ на рапично семе и стана основен доставчик на рапица за европейския пазар.
Румъния и България са държави, водещи в износа на слънчоглед, а Казахстан и Русия заемат доминираща позиция в световната търговия с ленено семе (60%).
Съгласно последния доклад на Департамента за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) през 2013/14 г. се очертават много добри реколти от слънчогледово семе в региона, като общият добив от маслодайната култура в Украйна и Русия ще възлезе съответно на 10,4 млн. т и 8,9 млн.т или общо около 50 на сто от глобалното производство.
Оценките на американските експерти се покриват с данните на украинските колеги. На 10 септември UkrAgroConsult увеличи прогнозата си за добив от слънчоглед в Украйна от 10,0 млн. т до 10,4 млн.т, в сравнение с 8,6 млн.т реколтирани през 2012 г. Прогнозната летва при рапицата е вдигната от 2,2 млн.т до 2,3 млн.т, а това е почти двойно повече в сравнение с 2012 г.
Наскоро водещото в бранша германско аналитично издание Oil World прогнозира, че една от характерните особености на новия сезон ще бъде увеличения внос на слънчогледово масло от страна на Китай – 450 хил. тона, в сравнение с 340 хил. т, очаквани за 2012/13 г. и само 122 хил. тона импортирани през 2011/12 г.
Бързото нарастване на вноса на слънчогледово масло в Китай е благоприятна новина за производителите от черноморския регион, като на китайския фронт забележими са най-вече успехите на Украйна.
Анализаторите отбелязват, че за увеличеното търсене на растителни масла от региона на Черно море в значителна степен допринася и ефективната логистична система, която получава висока оценка от страна на такива големи купувачи, като Китай, Индия, Египет и Турция.
Представяме и темите от дневния ред на конференцията:
• Глобалния пазар на маслодайни семена и растителни масла - 2000-2013. Прогноза за 2014-2015; Цени, основни играчи, запаси и оценки на потребление;
• Дефицит на маслодайна суровина за преработка и перспективите на „преформатиране” на маслодобивната промишленост на Украйна;
• Стратегия на териториалното разпределение на маслоекстракционните заводи (МЕЗи) и пристанищните терминали;
• Модел на развитие на маслодобивната индустрия в Украйна и Русия, 1995-2012. Маржа в печалбите на фермерите и преработвателите (МЕЗи). Търсене на нов модел на развитие след изчерпване на потенциала на предходния. Увеличаване на дълбочината на преработката в крайния продукт.
• Основни пазари за реализиране на продукцията на маслодайния комплекс - ЕС, Южна Америка, Черноморския регион, Северна Африка, Индия, Китай и др. Румъния и България - важните играчи на черноморския пазар.
• Пазар на палмово масло и основни тенденции в неговото развитие. Перспективи на потребление на производните от палмово масло в страните от черноморския регион..
• Маржа при производството и преработката на соя. Премии за качество. Перспективи на пазара на соя в държавите от черноморския регион.
Farmer.bg пожелава успешна и плодотворна работа на конференцията, която несъмнено ще е от полза за производителите от нашия регион.