[B%]Farmer.bg[%B]
Растениевъдството и консервната индустрия са едни от малкото сектори от икономиката, в които през 2014 г. минималните прагове за осигуряване ще се увеличат, съобщиха от търговско-промишлената палата.
До този момент социалните партньори са договорили осигурителните прагове само за 85 професии в страната.
Увеличаването на праговете в земеделието се основава на добрите финансови резултати, постигнати през последните години.
Към този момент има 44 споразумения на двустранна основа между представители на синдикатите, работодателите и браншовите организации за договаряне на праговете.
Заетите лица , които са обхванати от тези споразумения, са 1099 хиляди души, от общо 1 925 874 души, за които действа системата на минималния осигурителен доход. Това означава, че само за 57% от дейностите работодателите ще повишат базата, върху която плащат по-големи осигуровки за работещите.
Препоръчителните насоки за повишаване на праговете, които Министерството на труда и оциалната политика дава на синдикати и работодатели, се базират на допусканията за икономическите показатели през 2014 г., поясниха експерти. Тези прогнози се основават реален растеж на БВП с 1,8%, годишна хармонизирана инфлация от 2,7% и размер на минималната работна заплата 330 лв
В около 20 сектора на икономиката не се предвижда увеличение на сумите, върху които се внасят осигуровки.
Фактът, че не е постигната договореност за значителен брой икономически дейности, е показателен, че механизмът за непрекъснато нарастване на средствата за фондовете на обществено осигуряване е неудачен, посочват експерти от палатата.
Нарастването на осигурителният доход води след себе си като ефект свиване на дейността на малките и средни предприятия и освобождаване на нискоквалифицираните работници.
Затова от Българската търговско-промишлена палата са против налагането на административна принуда за увеличаване на праговете. Причината е, че така се стимулира разрастването на сивия сектор, което води до последваща нова безработица, посочват още експертите.