Компанията Monsanto обяви, че вече не възнамерява да подава заявления за одобрение на нови линии за отглежданена генно модифицирани култури в Европа.
Това решение е взето след специална среща с бизнес партньори, включително лицензополучатели. Без да чака Европа да се увери в ползите и безопасността на генно модифицирани култури, компанията реши да съсредоточи усилията си в района за конвенционално отглеждане, „които не са толкова стабилни и продуктивни.”
През следващото десетилетие, Monsanto планира да инвестира няколко милиона долара за разширяване на работата по отглеждане на растения и производство на семена от традиционни сортове в Европа. Тя ще продължи да развива своя „изключително успешен” ГМО-бизнес в други части на света и ще работи за получаване на разрешителни за внос на ГМ култури в ЕС.
Устойчивата на вредители линии царевица YieldGard Borer (MON810) е една от двете ГМ култури, одобрени за отглеждане и за търговски цели в Европа. Другата е сортът картофи Amfloraна БАСФс подобрено съдържание на нишесте за промишлени цели.
През 2012 г. пет страни от ЕС (Испания, Португалия, Чехия, Словакия и Румъния) са отглеждали MON810 върху обща площ от 129071 хектара. Това е с 13% повече от предходната година. Повече от 90% от ГМ културите в ЕС се отглеждат в Испания. С ГМ царевица в страната са зассети 116 307 ха, което представлява 30% от общата площ с тази култура.
Въпреки одобрението на хибрида MON810 в ЕС, някои страни въведоха национална забрана за отглеждането му. Преди няколко дни Италия съща обяви, че възнамерява да въведе забрана на линията. През последните няколко години страната многократно тестваше отглеждането на генно модифицирана царевица.
Освен Италия, още осем държави членки на ЕС също забранили отглеждането на ГМО културата: Австрия, България, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Люксембург и Полша. Според Monsanto, тези забрани са политически мотивирани, не отговаря на правните норми на ЕС, практически пречат на селскостопанския бизнес в региона и в много отношения са противоречиви./fermera.bg