През септември тази година България ще представи кандидатурата на страната за домакин на 45- тия Световен конгрес на пчеларите „АПИМОНДИЯ 2017”, съобщиха от браншовия съюз.
Поканата ще бъде отправена по време на Световният конгрес на „АПИМОНДИЯ”, който ще се проведе през есента в столицата на Украйна Киев.
Делегатите от 107 страни, членове на пчеларската общност, ще избират между кандидатурите на България, Турция и Швеция.
На всеки две години световната пчеларска общност провежда традиционния си конгрес в една от държавите на 6 –те континента.
Кандидатурата се оценява в няколко етапа, един от които е инспектиране на техническата, организационната и инстуционална готовност на кандидатстващата за домакин страна.
От 7 до 10 юли тази година инспекция от „АПИМОНДИЯ”, ръководена от генералния сектретар на общността Рикардо Янони Себастиянини, беше на посещение в България за втория и последен етап от процедурата по кандидатстване преди гласуването в Киев.
В първия ден от инспекцията беше посетен избрания в кандидатурата за конгресен център Национален дворец на културата в София .
През втория ден от инспекцията бяха посетени три професионални пчеларски ферми.
Специално внимание беше отделено на една от най-големите пчеларски ферми в България за производство на стоков пчелен мед - „Бормалийски” в община Хисаря.
Създадена през 1942 година от дядото на сегашния собственик, днес фермата се управлява от внука. Впечатляващо, е че собственикът е млад фермер, който е защитил успешени проекти по Програма САПАРД и „Млад фермер „ по ПРСР.
Фермата разполага с над 800 пчелни семейства, добивите от мед възлизат на 12 хиляди кг. годишно от рапица, акация, а в момента се събира и центрофугира реколтата от слънчогледов мед.
Произвежда и голямо количество пчелен прашец, прополис, пчелен восък. Голяма част от пчелните кошери се използват за подвижно пчеларство в общините Хисаря, Карлово, Калояново и Съединение с цел опрашване.
Фермерът сключва ежегодени договори за извършване на опрашителна дейност с арендаторите и собствениците на овощни градини на територията на целият регион, което е новаторски подход в новото българското земеделие. Това допринася освен за увеличаване количеството на произвежданата от тях продукция, за повишаване на нейното качество и за подобряване на тяхната конкурентноспособност и пазарни позиции.
Делегацията посети и едно от най-големите преработвателни предприятия в България – „Катрин Ко” ЕООД в пловдивското село Стряма, с обособен цех за преработка и пакетаж на пчелен мед - полифлорен, акациев, лавандулов, липов.
Капацитетът на предприятието е около 80 тона пчелен мед в денонощие. Фирмата е предимно експортно ориентирана, като пазарите са основно в Германия , Австрия , Япония.
Президентът на фирмата г-н Таньо Коев увери гостите, че предприятието преработва само български пчелен мед. В помощ на местните пчелари фирмата е организирала 67 изкупвателни пункта на територията на цялата страна .
В рамките на инспекцията беше посетен и Тракийският култов комплекс при село Старосел с мавзолей от края на V и началото на ІV в. пр. Хр.
Гостите се запознаха с целия цикъл на производство на местната винарна и посетиха дегустационната зала , която представлява умалено копие на истинската гробница.