От 2014 г. автономните системи за управление на движението ще се конкурират с трактористите, а още днес роботите доят крави. Това казва Дейвид Гарднър, главен изпълнителен директор на Кралското земеделско дружество на Великобритания
Той споделя, че в следващите 20-40 години, роботите ще могат да обработват земята, да премахват плевелите, да берат плодове и зеленчуци.
Немската компания Fendt се надява до 2014 г. да започне производство на трактори „без тракторист”. Фермерът ще може да контролира два трактора, седнал в кабина на единия от тях. Тази техника ще бъде от полза за големите равни полета на Източна Англия. Вероятно първото нещо, с което тя ще се заеме е почистването на камъни от повърхността на почвата.
Новите автономни трактори ще използват технология, разработена за военните. Те ще използват GPS, което позволява точно определяне на координатите и специални сензори, които реагират на появата на хора или животни по пътя на машината.
„Бъдещето на британското земеделие е свързано с роботиката. Роботите ще заменят хората в еднообразната и изискваща значителни физически усилия работа - казва Дейвид Гарднър в интервю за „Телеграф” (The Telegraph). - Автономните машини ще извършват част от работата или дори напълно ще заменят човека до средата на този век.”
Той казва, че ако става дума за „по-деликатна” работа, то тук предстои работа в тясно сътрудничество с медицината. Като пример той цитира проекта Handle, който разработва управляема протеза на ръка. Гарднър вече е разговарял с учени, работещи в тази област и се надява, че те ще споделят своите знания, за да помогнат да се създаде робот, който може да бере плодове от клоните на дърветата. „Дали след 100 години хората отново ще берат плодовете с ръце? Не мисля. Ние трябва да разберем, че сега въпросът не е „дали”, а „кога?”
Фермерите вече използват компютри в тракторите си и това повишава ефективността на селското стопанство. Съвременните технологии за интелигентно селско стопанство използват GPS, за да съобщават на тракторите къде трябва да се внесат по-малко пестициди, което позволява икономии на препарати.
В животновъдството на краката на кравите се поставят сензори, които съобщават на фермера за бременност или нараняване на животните.
Дейвид Гарднър е уверен, че IT-революцията в селското стопанство не означава, че на ред идват „огромни уродливи машини.” Той доказва, че много от роботите ще са малки и леки, ще бъдат оборудвани с радар или сензори, предназначени за заобикаляне на хора или препятствия. Той дори твърди, че тези роботи ще помогнат да се запази очарованието на селските райони, като облекчат малките семейни ферми в наемането на работници.
„В момента съществуват основни пречки в законодателството и в социалната сфера, но ще дойде време и тези технологии ще бъдат приети от британското общество.”/The Telegraph
От в. „Гласът на фермера“