През първите дни след излюпването птиците понасят сравнително по-леко забавянето и гладуването от по-големите пилета. Това е така, защото в коремната им кухина след излюпването част от жълтъка остава нерезорбиран (неусвоен) и неговото усвояване продължава още няколко дни. Това обаче не означава, че може да се закъснее със захранването, а само показва, че при необходимост (наложителен престой в люпилнята или продължителен транспорт) известно забавяне на първото хранене не е фатално. Най-добре е още преди да се настанят пилетата в помещението, да се сложат хранилките, малките тавички или амбалажна хартия и да се зареди фуражът. При настаняването пиленцата трябва да се поставят възможно най-близо до хранилките или върху хартията, защото в началото те все още трудно се ориентират и може да се забави захранването им.
През първите седмици след излюпването пилетата имат най-интензивен растеж и затова нуждите им от хранителни вещества през този период са най-големи. Фуражните смески за първите две седмици (в сравнение с другите смески) трябва да съдържат повече протеин и някои аминокиселини, особено незаменими (лизин, метионин+цистин и др.), витамини (главно А и Д3) и други добавки, но по-малко обменна енергия, отколкото след това. Дневната консумация на вода е по-голяма от консумацията на фураж и сравнително по-леко и по-продължително се понася лишаването от храна, отколкото от вода.
Необходимо е да се помни, че колкото по-млади са птиците, толкова по-тежко понасят недостига на вода. Ето и показателни данни: бройлерите през първото денонощие след настаняването изпиват около 900 мл вода на килограм жива маса, а това е 90 на сто от собственото им тегло. През втората седмица изпитата вода за 24 часа е равна на около 20 на сто от тяхното тегло, а през 6-ата-7-ата седмица е около 10 на сто. Поилките трябва да бъдат предварително поставени и заредени с вода, така че да има време за известно затопляне на водата от високата температура в помещението. Поилките и хранилките трябва да бъдат съобразени с възрастта и едрината на пилетата. През първите 10-15 дни е най-добре да се използват малките вакуумни поилки (пластмасови или глинени). На около 50 пилета трябва да се осигури по една такава поилка. След това може да се използват различни поилки, но да не позволяват водата да се разлива по постелята. Височината им се регулира така, че горният край да бъде на височината на гърба на пилетата. Изискванията за навременното захранване и запойване е валидно за всички категории малки пилета, не само за бройлерите. (от в. Фермер новият)