Първи случай: Почти не могат да се разпознаят разгонените свине.
Проблем: Maртин Фогт (името е сменено) се ядосва заради смътните симптоми на еструс при свинете му, в резултат на което и успехът от заплождането им е лош.
Анализ: От разговора с ръководителя на фермата става ясно, че има разлика в поведението при еструс между младите и стари свине. Повечето от новозакупените млади свине показват разгоненост (в резултат на транспортирането), която се повтаря редовно на интервал от около 21 дена, така че при третото разгонване Maртин Фогт може да заплоди животните. Процентът на забременелите млади свине е почти 100%.
Съвсем различна е картината при старите свине. Стопанинът Фогт почти не може да определи оптималния момент за заплождане, защото не може да се разпознае началото на рефлекса на неподвижност, респ. нейното разгонване. Ето защо съгласно учебните помагала той започва да осеменява старите свине от 5-я ден след отбиването на малките. Някои от животните той осеменява 4 до 5 пъти, защото не може да разпознае и края на разгонване. И въпреки многократното осеменяване процентът на бременните свине спада незначително. При обиколка в помещението бързо става ясно, че свинете след отбиване на малките почти не могат да бъдат стимулирани към разгонване от заобикалящата ги среда. Защото пътят между помещението за опрасване и центъра за заплождане е много къс. Освен това и в двете отделения температурата е между 22 и 25ºС и царят сходни светлинни условия.
Важен е все пак положителният стрес при преместване, като напр. в резултат на значителната разлика в температурата и светлината. Защото този стрес стимулира животните. Същото се отнася и за младите свине, които производителят на прасета настанява в отделна сграда.
Решение: Maртин Фогт осъществи следните препоръки на консултанта:
- той понижава температурата в център за заплождане на 20ºС.
- освен това подменя старите лампи със светлинен газ с нови и монтира допълнително други тръбни осветителни тела. Това довежда до значително покачване интензитета на осветлението до 250 лукса.
- ръководителят на фермата Фогт премества нерезите в друго отделение и ги довежда в отделението на свинете само по време на контрола и осеменяването.
Благодарение на тези промени разгонените свине са много повече. Maртин Фогт разпознава началото и края на еструса по-добре и по този начин може да намали честотата на осеменяване до 2,6 ампули на свиня и разгонване. По-добре осветеното работно място допълнително повишава неговото удоволствие от работа.
Втори случай: Никакви половинчати неща!
Проблем: Волфганг Мюлер (името е променено) може да бъде доволен от процента на забременелите свине. И все пак би искал да мобилизира и последните продуктивни резерви на своите свине. Той иска да намали преди всичко малкото на брой прасила с по-малко от 10 родени прасета.
Анализ: По време на първия оглед се оказа, че отделни прасила са само с по 10 или по-малко на брой прасета. Съответните свине обаче не са имали никаква обща предистория що се отнася до възраст, заболявания, помощ при опрасване, възраст на първото заплождане и т.н.
При анализа на следващите 3 осеменявани групи става ясно, че някои свине още на четвъртия ден след отбиване на малките показват признаци на рефлекс на неподвижност. Досега Волфганг Мюлер такова нещо не беше наблюдавал, защото работата в сградата той ограничава само върху необходимото през неделния ден. В резултат на това свинете с прояви на еструс той открива едва в понеделник сутринта и след това заедно с останалите животни от групата осеменява във вторник.
Четири месеца след анализа на осеменяванията бяха обработени данните за броя на прасетата за съответните свине-майки. Оказа се, че почти всички свине с малко на брой прасила са били осеменявани по три пъти.
Волфганг Мюлер прилага много рано или късно осеменяване (изкуствено осеменяване 1 или изкуствено осеменяване 3) с половин доза. Тъй като свинете, осеменени по този начин, имат малко на брой приплоди допуснахме, че част от яйцеклетките не са били оплодени следствие на малкото съдържание във флаконите. Защото течността във флаконите има решаващо значение за успешното придвижване на сперматозоидите.
Решение: Производителят на малки прасета Мюлер се отказа да дели семенната течност на две. Оттогава броят на прасилата с малко на брой прасета спада значително. А и с това, че свинете с ранен еструс запложда още в понеделник, той успя да подобри още веднъж и без това добрия процент на разгонените животни./farm.bg