Начало » Новини » Страната
21.05.2025 г.

336 фермери получиха над 26 млн. лева по еко схемата за биологично животновъдство

336 фермери получиха над 26 млн. лева по еко схемата за биологично животновъдство

Държавен фонд „Земеделие“(ДФЗ) изплати над 26 млн. лв. (26 314 093.78 лв.) на 336 животновъди по Еко схемата за биологично земеделие (селскостопански животни) (Еко – БЖ) за Кампания 2024. Интервенцията е включена в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027. Ставката, по която са преведени субсидиите, е в размер на 699.88 лв. на ха и е определена със заповед на министъра на земеделието и храните.

Подпомагането по Еко – БЖ се предоставя, когато цялото стопанство се управлява в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2018/848 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти. Размерът на помощта се определя на хектар постоянно затревена площ и/или площи с фуражни култури за толкова хектари, за колкото е спазено съотношението от 0,15 до 1 ЖЕ/ха. Изискването е фермерите да имат минимум 0,5 ха - пасищни площи/фуражни култури.

Право на финансиране имат фермери, които отглеждат в стопанството си по правилата за биологично производство собствени говеда, биволи, овце и/или кози, свине за пасищно отглеждане от породата Източнобалканска свиня и стопанисват по биологичен начин постоянно затревени площи и/или площи с фуражни култури (Наредба №3 от 10.03.2023г.).

Животните и площите следва да са сертифицирани като биологични или да са в период на преход към биологично производство. Животните трябва още да са идентифицирани, съгласно чл. 51 от ЗВД, както и да са вписани в регистъра на животните в животновъдния обект, съгласно изискванията на чл. 132, ал. 1, т. 8 от ЗВД. Друго важно условие е животновъдните обекти на кандидатите да са регистрирани по реда на ЗВД.

По Еко – БЖ не се подпомагат постоянно затревени площи и/или площи с фуражни култури в преход към биологично производство, за които кандидатът вече е получил подпомагане за преход към биологично производство в продължение на две години, по тази или по друга интервенция или по мярка 214 от ПРСР 2007­2013 или по мярка 11 от ПРСР 2014-2020.

336 фермери получиха над 26 млн. лева по еко схемата за биологично животновъдство
6414
 

Последни материали
Виж
Йордания отмени насрочения през седмицата и го прехвърли за следващата
Цената на меката пшеница се повиши на търга в Тунис
Агрометеорологична прогноза за периода 25-31 юли 2025 година
Жегите ще продължат да влошават състоянието на пролетните култури
Инструментът стартира от декември 2025 г., като ще има два приема - след 15 юни и след 15 октомври
МЗХ представи концепция за създаване на Взаимоспомагателен фонд в земеделието
БАБХ
От 23 юли е забранено да изкупува овчето и козе мляко от Пловдивско
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
Нормативни промени
Първите изкупвачи на риба ще доказват минимален оборот от 200 хиляди евро
Свързани материали
Виж
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
ДФЗ предупреждава
Всички срокове, важни да се спазват през 2025 и 2026 г., за да получите субсидиите си
ДФЗ публикува важни срокове за Кампания 2025
БАБХ
В Пловдивско спират проверките на козевъди и овцевъди заради шарката
Публикувано е постановлението
Новите 220 служители на ДФЗ и МЗХ, може да са и роднини на йерархията
Контролът обхваща всичките над 62 хил. заявления
Започнаха кръстосани проверки на над 1 милион парцели
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини