Страните членки на ЕС са предложили над 7 хиляди поправки на законопроекта за Общата селскостопанска политика за периода 2013-2020 г. Такъв брой поправки Еврокомисията не е получавала досега по нито един законопрект. Този факт отразява цялата сложност на реформата на Общата селскостопанска политика.
Проектът за промените беше публикуван през октомври 2011 г. и ПРЕДИЗВИКА ВСЕОБЩО НЕДОВОЛСТВО Вследствие на това в Еврокомисията са изпратени 7415 поправки, отнасяйки се буквално до всяка точка. Но основните поправки засягат двата най-противоречиви елементи в реформата: ПРЕМИНАВАНЕ КЪМ ПО-ЕКОЛОГИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ И ОТДЕЛЯНЕ НА ЗНАЧИТЕЛНИ СРЕДСТВА ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО В “НОВИТЕ” ЧЛЕНКИ на Евросъюза от Източна Европа.
Европейската комисия има трудната задача до септември да разгледа всички предложения, да се опита да ги обедини и ДА НАМЕРИ КОМПРОМИСНО РЕШЕНИЕ Следва гласуване на заключителния документ през октомври-ноември, а парламенталното решение по този въпрос няма да бъде взето, докато Европейският съюз не утвърди бюджета си. Основните елементи от българската позиция в дебата по бъдещето на ОСП след 2013 г. е запазване на бюджета на ЕС за земеделие, по-ранно изравняване на субсидиите между старите и новите страни членки, запазване на двата стъбла на ОСП - т.е. ПОДПОМАГАНЕТО ПО ЛИНИЯ НА ДИРЕКТНИТЕ ПЛАЩАНИЯ и чрез Програмата за развитие на селските райони, както и осигуряване на по-голяма гъвкавост на страните в осъществяване на политиките в сектора.