Създаването на нови лозови насаждения изисква солидни капиталовложения, основни и задълбочени познания за самото лозово растение и необходимостта от постоянни грижи за неговото отглеждане в продължение на десетки години.
[B%]Изборът на място е основополагащ[%B]
Създаването на ново лозово насаждение започва с избора на място - първо и много важно действие. То трябва да се направи от специалист, познаващ добре изискванията на лозата към температурата, светлината, почвата, възможностите, които предоставя изложението и релефа на избираемия терен, честотата на абсолютните минимални температури през зимата, показателите за студоустойчивост на сортовете лози, които ще се засаждат и др. Ето защо изборът на място за ново лозе трябва да се стане от добре подготвени специалисти по този въпрос.
[B%]Мястото трябва да се риголва предварително[%B]
Следващият важен момент включва организация на участъка, определен
за ново лозе. За целта в определения участък се прилагат мелиоративни операции включващи необходимата предпосадъчна подготовка на почвата. Те се състоят в риголване и подравняване на площта. Риголването се прави на дълбочина 60-70 см. Най-благоприятното време за това е краят на лятото, началото на есента. Важно е да се знае, че между риголването и засаждането трябва да има достатъчно време за слягане на почвата. За предпочитане е преди риголването, при наличие на коренищни плевели в определения за ново лозе участък да се изведе борба, чрез внасяне на подходящи хербициди. За тази цел могат да се използват раундъп или тъчдаун в доза 1-1,2 л/дка. В случай, че се използват посочените хербициди, поне 2-3 седмици след пръскането почвата не трябва да се обработва, за да може активното вещество да достигне до всички подземни органи на плевелите.
[B%]Почвените проби определят количеството на торовете[%B]
За необходимостта от вида и количеството на минералните торове предварително се вземат почвени проби. Най-правилно е при създаването на ново лозе да се направи предпосадъчно запасяващо торене. Нормите за запасяващо торене са в границите от 3 до 6 тона на декар оборски тор, от 80 до 120 кг на декар фосфорни и калиеви торове. Тези норми трябва да са съобразени с първоначалната запасеност на почвата с хранителни вещества, определени предварително с почвените анализи.
[B%]Органичните и минерални торове се разхвърлят равномерно[%B]
по повърхността на почвата и се заорават.
При самото засаждане на лозите в ямки е възможно да се приложи и припосадъчно торене. Определеното количество торове се поставя в ямката, размесва се с почвата, след което се засажда лозичката. Припосадъчното торене се прави с 1 до 2 кг добре разложен оборски тор, 20-50 г суперфосфат и 10-20 г калиев сулфат за всяка посадъчната дупка./в. Гласът на фермера