Неотдавна, учени от Университета в Пердю (Purdue University), щата Индиана, САЩ са открили нови щамове от гъби, принадлежащи към сем. Neotiphodium. Известно е, че тези гъби се отнасят към симбиотичните организми. Живеейки вътре в растенията, те не само ги защитават от насекоми, но в същото време са и силно отровни за тревопасните млекопитаещи.
Благодарение на направените изследвания учените са открили два нови щама симбиотични гъби, които могат както да оставят кравите живи, така и да защитят пасището от насекоми. Много видове растения прекрасно существуват съвместно с ендофити – гъби или бактерии, съдържащи в себе си други организми. По-рано се смяташе, че такъв вид организми нанасят на гостоприемника вреда, но сега е доказано, че вреда от такова существуване няма, а по-често дори е точно обратното. В конкретния случай, не само ендофитите получават стабилни условия за нормална жизнена дейност, но и растенията гостоприемници имат полза от това. Пример на такава взаимна изгода е наличието в растенията на новия щам гъби от род Neotyphodium. Именно този нов щам е в състояние да защити пасищата от насекоми, при това, без да убие млекопитаещите.
Както показват многобройните изследвания, съжителството между растения и гъби в повечето случаи се среща на торфени почви. След като гъбите се заселят в организма на гостоприемника, той започва да произвежда особени вещества, които се отнасят към клас алкалоиди. Тези вещества защитават растения от вредители, но, от друга страна, се получава и ефект на защита– пасището се превраща в долина на смъртта за животните. Естествено, именно тези проблеми са се опитвали да решат учените, като в хода на различните експерименти са прилагали съвременни биоинженерни технологии и оборудване. Всичко това е довело до намирането на решението на проблема. За изследованията са били подбрани много различни штамове неотифодиум. И в резултат било установено, че само два щама гъби, които синтезират N-ацетил-норлолин и перамин (алкалоиди), удовлетворявали почти всички изисквания на учените. Някой от свойствата на тези организми са се поддали на „модернизация» по пътя на генетични изменения. Към днешна дата, всички очаквания на изследователите са получили експериментални потвърждения.
След направеното откритие се очаква използването му в практиката. Трябва да се подчертае, че новият щам гъби е създаден именно за широко използване в селското стопанство./sbio.info